Categories: Viral

”Pyeta një profesor të njohur”/ Gazetari shqiptar jep alarmin: Mos hani shalqinj në maj kanë kimikatë të rrèzikshme

“Doni shalqi ne pranvere? Ja ku e keni! Kjo foto eshte postuar nga kolegu Edmond Harizaj. Eshte nje shalqi i blere ne Lushnje. Padyshim i dendur me hormone.

Pyeta vjet profesorin e mikrobiologjise Kristaq Sini per perimet qe rriten e piqen per dy jave: – Doni domate ne shkurt e shalqi me prill? Hajini, ja ku i keni. Une per vete ha perimet sipas stineve qe ka caktuar natyra – me tha.Padyshim qe ata qe pedorin stimulante kimike per te shpejtuar rritjen she pjekjen e perimeve, duke prodhuar kesi mutacione biologjike, kane pergjegjesine e tyre dhe qeveria duhet te nderhyje.

Por edhe konsumatori duhet te dije te jete selektiv ne cfare ha. Shalqini ne prill mbillet e s’ka si te piqet ne maj”, shkruan gazetari i njohur Mentor Kikia në Facebook.Kjo që thotë Kikia në fakt është shumë e drejtë, pasi nuk është logjike të hash një produkt që nuk është në vaktin dhe stinën e tij, pavarësisht se shitet në treg.Pra sikur të mos mjaftojmë cmimet e larta të fruta-perimeve, nuk kemi asnjë pikë sigurie se cfarë po konsumojmë? A i kontrollon kush fermerët tanë apo produktet që vijnë nga jashtë? Po kemi një instituticion që quhet AKU dhe duhej të merrej me këtë punë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago