Categories: Viral

Raporti: Avionët rusë të pajisur me armë bërthamore hynë në hapësirën suedeze

Sipas një raporti, avionët sulmues rusë që mbanin armë bërthamore hynë në hapësirën ajrore suedeze.

TV4 News e Suedisë raportoi se një burim i tha se masa ishte një akt i qëllimshëm frikësimi.

Rrjeti televiziv tha se katër avionë rusë – dy avionë sulmues Sukhoi 24 të shoqëruar nga dy avionë luftarakë Sukhoi 27 – u ngritën nga baza ajrore e Kaliningradit më 2 mars. Burimet zbuluan se avionët sulmues ishin të pajisur me armë bërthamore “diçka që pilotët rusë e kishin të qartë që ta tregonin”.

Për shkak të konfliktit në Ukrainë, Forcat Ajrore Suedeze thuhet se kishin një gatishmëri të shtuar dhe mund të shihnin se pilotët po shkonin drejt qiellit mbi Gotland, një ishull suedez në Detin Baltik.

Forcat e armatosura të vendit nuk pranuan të komentojnë zyrtarisht nëse dy avionët sulmues ishin të pajisur me armë bërthamore, por i thanë rrjetit televiziv se shkelja e hapësirës ajrore duhet të ketë qenë e qëllimshme.

“Ne e vlerësojmë atë si një veprim të qëllimshëm,” tha shefi i Forcave Ajrore Carl-Johan Edstrom, raporton Sky News. “Gjë që është shumë serioze, sidomos në këtë kohë lufte”.

“Ne e kemi analizuar incidentin dhe është e qartë se nuk mund të përjashtojmë se mund të jetë një shkelje e hapësirës ajërore në menyrë aksidentale por gjithçka tregon se ata kanë shkelur qëllimisht kufijtë e Suedisë”.

Shkelja e territorit suedez zgjati rreth një minutë, shtoi raporti.

Suedia – e cila është neutrale dhe jo anëtare e NATO-s – vendosi dy avionë luftarakë JAS 39 Gripen në gatishmëri që thuhet se kanë marrë imazhe të avionëve rus që ishin të pajisur me armë bërthamore.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago