Categories: Viral

Rusët po ndryshojnë taktikën e Iuftës për t’ia pamundësuar Kievit hyrjen në pjesën jugore

Këtë javë, frika është rritur se Moska mund të urdhërojë një përparim ushtarak në Ukrainën jugperëndimore pas suImeve ajrore ruse në infrastrukturën në brigjet e Detit të Zi dhe një seri shpërthimesh në rajonin separatist Transnistrian në kufirin perëndimor të Ukrainës. Blic shkruan se zhvillimi ushtarak pasoi sugjerimet e gjeneralit rus për përpjekjen për t’u lidhur me forcat Transnistriane, pas së cilës Kievi do të pengohej të hynte në pjesën jugore të vendit.

Por ekspertët ushtarakë paralajmërojnë se edhe nëse ekziston një plan i tillë rus nuk ka gjasa të jetë i realizueshëm në të ardhmen e afërt, duke pasur parasysh vështirësitë logjistike dhe përqendrimin e njerëzve dhe pajisjeve të Kremlinit në Ukrainën lindore.

“Shanset për të kaluar në Odessa dhe Transnistria janë të vogla. Ndoshta të gjithë do të vdisnin nëse do të provonin” tha Sam Creney-Evans, një analist ushtarak në qendrën kërkimore të Institutit Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara, me qendër në Londër.

Në vend të kësaj, forcat ruse janë fokusuar aktualisht në sulmet në veri të qytetit port të Mariupol dhe në jug të qytetit strategjik të Izjum, në një përpjekje për të rrethuar trupat ukrainase në lindje të vendit. E ashtuquajtura “beteja për Donbass” mund të jetë e gjatë dhe e mundimshme, sipas analistëve, duke e lënë Moskën me pak opsione nëse mendon të lëvizë nga Kherson i rrethuar në drejtim të Moldavisë.

Rajoni separatist moldav i Transnistria, pjesë e një vendi ku jetojnë rreth 470,000 njerëz, ndodhet midis Moldavisë dhe Ukrainës dhe është kontrolluar nga autoritetet separatiste që nga lufta e vitit 1992. Rusia ka rreth 1500 trupa atje, të cilat i quan forca paqeruajtëse.

“Nëse shikoni Kherson, nuk ka shumë ushtarë në krahasim me Izjum, ku potencialisht u depërtuan një 25.000 potencial në jug,” tha Kreni-Evans për “Moscoë Times”.

Sipas analistëve, rreth 7,000 dhe 11,000 trupa ruse janë vendosur rreth Kherson. Transnistria është rreth 300 kilometra nga Kherson.

“Plani mbetet për të pushtuar rajonet lindore të Ukrainës Donetsk dhe Lugansk dhe për të mbajtur territoret jugore që Rusia ka pushtuar deri më tani”, tha Dmitry Gorenburg, një studiues i sigurisë ruse në qendrën kërkimore CNA me qendër në Virxhinia.

Spekulimet për inkursionin e Rusisë në Ukrainën jugperëndimore filluan të premten, kur gjenerali Rustam Minekayev, zëvendës komandant i qarkut qendror ushtarak të Rusisë, tha se kontrolli i Ukrainës jugore është një tjetër rrugëdalje nga Transnistria, ku ka edhe fakte të shtypjes rusishtfolëse.

Kjo u pasua nga shpërthime në selinë e shërbimeve të sigurisë Transnistriane të hënën dhe shpërthime në dy kulla radio Transnistriane të martën. Autoritetet moldave thanë të martën se sulmet ishin një arsyetim për të nxitur tensionet në rajon.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve se Moska po monitoronte nga afër situatën në Transnistria dhe shprehu “shqetësim” për dhunën.

Megjithatë, pavarësisht këtyre ngjarjeve, analistët thonë se nuk ka gjasa që Rusia të nisë një sulm ndaj Perëndimit në një përpjekje për t’u lidhur me forcat ruse të bazuara në rajonin separatist dhe se Minekayev kishte më shumë gjasa të deklaronte se çfarë shpreson Rusia një ditë e mundur.

“Kjo ishte një deklaratë që inkurajoi trupat, dhe qëllimet e paaudituara të luftës ruse – tha Gorenburg. Minekayev nuk kryen operacione në Ukrainën jugore dhe nuk është një figurë që do të prisnit të ekspozonte qëllimet ushtarake të Rusisë,” shtoi ai.

Në mënyrë që të fillojë të mendojë edhe për një përparim në perëndim, Rusisë së pari duhet të përdorë epërsinë që ka në forcat ajrore dhe detare. Mbytja e kryqëzorit të raketave Moska, anija kryesore e Flotës ruse të Detit të Zi, më herët në prill çoi në një qasje më të kujdesshme nga marina ruse, sipas Gorenburg. Në vend të kësaj, Rusia po e pohon ngadalë dominimin e saj në ajër.

“Fluturimet e Forcave Ajrore Ruse janë rritur me 150 për qind gjatë javës së fundit, janë rreth 300 të tilla në ditë dhe kjo do të jetë e rrezikshme për ukrainasit,” tha Kreni-Evans.

Në veçanti, Rusia duket se ka shtuar sulmet ndaj objektivave në dhe rreth qytetit jugor të Odessa. Sulmi me raketë i Rusisë të martën shkatërroi një urë mbi grykën e Dniestër në perëndim të Odessa, thanë zyrtarët ukrainas. Pati gjithashtu disa sulme me raketa në qytetin port të dielën, të paktën një prej të cilave rezultoi në viktima civile.

“Sulmet mund të jenë pjesë e një plani më të gjerë rus për të shtyrë forcat ukrainase në xhepa më të vegjël dhe për të ndërprerë linjat e tyre të furnizimit, duke çuar në mungesë afatgjatë të ushqimit, municionit dhe pajisjeve të mbrojtjes ajrore, tha Creney-Evans.

Për Ukrainën, një mbrojtje e suksesshme kundër presionit ushtarak rus në jug do të varet nga aftësia e saj për të absorbuar këto sulme ajrore dhe për tu rigrupuar. Nëse autoritetet ushtarake në Kiev mund të mbrojnë rezervat e tyre të fuqisë punëtore dhe pajisjeve dhe të sigurojnë dërgimin e vazhdueshëm të armëve nga vendet perëndimore, ata mund të jenë në gjendje të konsiderojnë nisjen e një kundërsulmi në muajt e ardhshëm.

“Por para se të fillojnë të mendojnë për pushtimin e territorit, ata duhet të mbijetojnë,” tha Kreni-Evans.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago