Viral

Rusët poshtërohen në betejë: Për dy orë forcat ukrainase eliminuan mbi 1000 trupa të Putinit

Disa pamje dramatike satelitore tregojnë një “varrezë” të tankeve rusë me rreth 52 automjete të cilat u hodhën në erë nga trupat ukrainas në një betejë të vetme.

Batalioni rus, i papërgatitur, u bombardua teksa po përpiqej të kalonte lumin Donets në Ukrainë.

Lajmi vjen pasi forcat ruse u detyruan të ktheheshin nga periferia e qytetit lindor të Khrarkiv. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se kundërofensiva kishte “çliruar” qytetin e dytë më të madh të vendit dhe fshatrat përreth dhe u kishte dhënë trupave të tij një linjë të qartë për të sulmuar forcat okupuese në qytetin strategjik të Izyum.
Okupatorët po largohen gradualisht,” tha Zelensky ndërsa përshëndeti përpjekjet e forcave të tij ushtarake.

“Unë u jam mirënjohës të gjithë mbrojtësve tanë që po mbajnë vijnë dhe po demonstrojnë forcë vërtet mbinjerëzore për të dëbuar ushtrinë e pushtuesve.”

Imazhet e reja satelitore nxjerrin në pah shkallën e vërtetë të shkatërrimit të sulmit të dështuar rus përgjatë lumit pranë Bilohorivka, në perëndim të Lysychansk.

Duket se komandantët rusë u përpoqën të rrethonin qytetet e Lysychansk dhe Severodonetsk duke kapërcyer urat, por suImi i tyre i befasishëm u pengua nga trupat ukrainase, të cilët morën me mend saktë planet e tyre.

Më 8 maj, trupat ruse rrethuan zonën krah lumit duke djegur fushat aty pranë dhe lëshuan granata tymuese, tha një inxhinier ushtarak.

Sipas Forbes , suImi shkatërroi më shumë se 50 tanke e blinda si edhe eliminoi mbi 1000 ushtarë rusë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago