Categories: Viral

Rusia: Do të reagojmë nëse NATO vendos raketa bërthamore pranë kufirit

Rusia do të veprojë nëse NATO vendos forca apo infrastrukturë bërthamore pranë kufirit të saj, tha zv.ministri i Jashtëm rus Alexander Grushko, për agjencinë shtetërore të lajmeve, RIA.
Grushko pretendon se vendi i tj nuk ka qëllime armiqësore ndaj Finlandës dhe Suedisë dhe nuk sheh asnjë arsye reale pse këto dy shtete duhet të bashkohen me aleancën ushtarake.

“Do të jetë e nevojshme që të përgjigjemi… duke marrë masat e duhura parandaluese që do të siguronin mundësinë e një kundërpërgjigjeje të shpejtë”, tha Grushko.

Finlanda ka deklaruar tashmë se do të aplikojë për t’u bërë pjesë e NATO-s ndërsa Suedia pritet ta bëjë së shpejti, ndërkohë që ka nënshkruar një pakt sigurie me Britaninë e Madhe. Por edhe pse shumica e shteteve mbështesin anëtarësimin e dy vendeve nordike, Presidenti i Turqisë, Erdogan, u shpreh kundër, duke thënë se NATO nuk duhet të bënte të njëjtin gabim si me Greqinë, të pranuar në aleancë në vitin 1952, bashkë me Turqinë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago