Viral

Rusia “i fiku dritat”, Finlanda nuk shqetësohet: Furnizohemi nga Suedia

Operatori rus i energjisë elektrike, RAO Nordic, thotë se do të pezullojë dërgesat e elektricitetit në Finlandë nga kjo e shtunë, duke thënë se shkak për këtë janë problemet me pagesat për dërgesat e mëparshme.

Nga ana tjetër, operatori finlandez i energjisë tha se merrte nga Rusia vetëm 10% të elektricitetit dhe do të mund ta zëvendësonte me burime të tjera, kryesisht nga Suedia.

Të enjten, Rusia kërcënoi se do të merrte masa pasi Finlanda deklaroi se kishte në plan të bashkohej me aleancën ushtarake të NATO-s.

Vendimi i RAO Nordic duket se ka lidhje pikërisht me këtë fakt, pasi sipas deklaratës së vetë kompanisë ruse, një gjë e tillë nuk kishte ndodhur asnjëherë që prej 20 viteve që të dy vendet bashkëpunonin në këtë drejtim.

Muajin e kaluar, Rusia ndërpreu furnizimin me gaz drejt Bullgarisë dhe Polonisë, pasi këto shtete nuk pranuan të kryenin pagesat në rubla, një vendim i marrë nga Rusia për të përballuar sanksionet e vendosura nga Perëndimi.

Finlanda ndan me Rusinë një kufi tokësor rreth 1300 kilometra të gjatë dhe më parë ka preferuar të qëndrojë jashtë NATO-s për të shmangur problemet me fqinjin lindor. Por që prej pushtimit të Ukrainës, mbështetja publike për t’u bërë pjesë e NATO-s është rritur ndjeshëm. Të dielën pritet që Finlanda të shpallë zyrtarisht objektivin për t’u bashkuar me atë që konsiderohet si aleanca ushtarake më e madhe në botë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago