Categories: Viral

Rusia i shkeli hapësirën ajrore? Shteti evropian merr vendimin!

Një avion ushtarak rus dyshohet se ka hyrë në hapësirën ajrore finlandeze mbi qytetet Kesalahti dhe Parikkala pranë kufirit të dy vendeve, tha Ministria finlandeze e Mbrojtjes.

Roja kufitare marrin vendimin te hetojne se çfarë ka ndodhur, tha ministria. Avioni ishte një helikopter ushtarak Mi-17, i cili thuhet se ka fluturuar 4 deri në 4.5 kilometra në hapësirën ajrore finlandeze, raporton agjencia e lajmeve dpa.

Finlanda dhe Rusia ndajnë një kufi prej mbi 1,300 kilometrash dhe incidenti i së mërkurës ndodhi mes debateve intensive në Finlandë dhe Suedi nëse do të anëtarësohen në NATO, një pyetje që ka fituar vëmendje të madhe që kur Rusia filloi pushtimin e saj të Ukrainës.

Po ashtu u raportua se një avion ushtarak rus kishte shkelur për pak kohë hapësirën ajrore suedeze dhe daneze disa ditë më parë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago