Categories: Viral

Putin do të püshtojë një tjetër vend në datën 9 Maj? Vjen reagimi zyrtar nga Rusia

Rusia ka hedhur poshtë spekulimet se do të shpallë zyrtarisht luftë në Ukrainë në 9 maj. Moska deri më tani ka mohuar se është në luftë, dhe pushtimit rus në Ukrainë i referohet si “op eracion special us htarak”.

Por zyrtarët perëndimorë kanë spekuluar se presidenti Vladimir Putin mund të përdorë Paradën e Fitores së 9 majit për të shpallur një përshkallëzim të aksionit ushtarak.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, megjithatë, tha se thashethemet nuk kishin të vërteta “fare”.

Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace tha javën e kaluar se parada e Moskës, që përkujton disfatën e nazistëve gjatë Luftës së Dytë Botërore, mund të përdoret për të nxitur mbështetjen për një mobilizim masiv të trupave dhe për shtyrjen e përtërirë në Ukrainë.

Zyrtarët rusë i referohen pushtimit vetëm si një “operacion ushtarak special” për të “çmilitarizuar” ose “de-nazizuar” vendin.

Përveç paradës vjetore në Moskë, ka gjithashtu raporte të vjetra se Kremlini po planifikon një lloj parade shtesë në qytetin e Mariupol në jug të Ukrainës, i cili është pothuajse i gjithi nën kontrollin rus.

Forcat ukrainase mbeten në një zonë të qytetit, një fabrikë e madhe industriale çeliku e quajtur Azovstal.

Raportet e fundit sugjerojnë se pas evakuimit të suksesshëm në ditët e fundit të disa civilëve, sulmet në fabrikën e çelikut kanë rifilluar dhe kontakti me ushtarët e fundit të mbetur brenda është humbur.

Zyrtarët ukrainas thonë se rrugët e qendrës së qytetit po pastrohen nga mbeturinat, trupat dhe bombat e pashpërthyera. Pjesë të mëdha të qytetit qëndrojnë në gërmadha, pasi forcat ruse e bombarduan atë pa pushim për javë të tëra nën rrethim.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago