Categories: Viral

Rusia ngel pa raketa, s’mund të furnizohet sepse ato prodhohen në Ukrainë

Burime nga inteligjenca britanike bëjnë me dije se përpjekjet e Rusisë kanë ngecur për shkak të mungesës së pajisjeve ushtarake, të cilat prodhohen në Ukrainë.

Lajmi se forcave ushtarake ruse u kanë mbaruar armët dhe nuk rifurnizohen dot, vjen pasi Presidenti ukrainas, Volodimir Zelensky njoftoi se trupat ruse po tërhiqen ngadalë, por dukshëm po pakësohen në territorin e vendit të tij.

Sipas “Daily Mail”, Ukraina e ka furnizuar më parë Rusinë me raketa, pjesë motorësh për helikopterë dhe pjesë avionësh luftarakë. Tani, këto pajisje nuk mund të zëvendësohen më, pasi nga vendet e tjera Rusia nuk i merr dot, për shkak të sanksioneve.

Që nga nisja e konfliktit në fund të muajit shkurt, Rusia ka humbur 143 avionë, 131 helikopterë, 625 tanke dhe 316 pjesë artilerie.

Ndërkohë, ka lëshuar rreth 1100 raketa, që sipas burimeve nga inteligjenca britanike, nuk janë zëvendësuar me të reja.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago