Categories: Viral

Rusia pranon propozimet e Ukrainës: Jep dritën e gjelbër për takimin Putin-Zelensky

Pak ditë pas raundit negociues në Stamboll, rusët kanë pranuar propozimet e Ukrainës për paqe, po ashtu duke i dhënë mundësi takimit mes dy presidentëve.

Rusia i ka thënë Ukrainës se draftet e traktatit të paqes janë mjaft të avancuara për të lejuar negociata të drejtpërdrejta midis Putinit dhe Zelenskyt.

Më tej, Ukraina thotë se Rusia pranoi draft-ofertën e Ukrainës, përveç pjesës së Krimesë, sipas një negociatori ukrainas.

Ukraina ka propozuar që të jetë shtet neutral por të futet në BE dhe të marrë garanca sigurie nga shtetet e fuqishme si SHBA’ja, Britania, Kina e shumë të tjera që janë paraqitur të gatshme për ta bërë këtë gjë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago