Viral

Seksologu kosovar: Pranvera e hershme, stina më e zjarrtë për seks, kjo është arsyeja

Dielli po rrezon këto ditë në Kosovë. Temperaturat janë ngritur dhe me këtë rast, sipas studimeve, rritet edhe disponimi tek njerëzit, por jo vetëm.

Specialisti kosovar i seksologjisë, Hajrullah Fejza, ka thënë se ndryshimi i temperaturave prek edhe dëshirën seksuale. Ai për Klankosova.tv thekson se estrogjeni arrin kulmin në verë dhe rrjedhimisht rrit libidon.

“Ndryshimi i temperaturave padyshim që prek edhe dëshirën seksuale – libidon. Së pari niveli i hormoneve seksuale, testosteroni dhe estrogjeni, kanë lidhje të forta me stinën. Testosteroni ka prirje të jetë më i lartë në vjeshtë duke shënuar rënie graduale gjatë dimrit e më shumë në verë. Estrogjeni nga ana tjetër arrin kulmin në verë dhe rrjedhimisht rrit libidon dhe dëshirën për marrëdhënie seksuale. Të dyja këto hormone kanë luhatje dhe varen edhe nga faktorë të tjerë”.

Fejza më tej thotë se sa më shumë rreze dielli të ketë, aq më shumë shtohet dëshira për marrëdhënie seksuale.

Ndër të tjera, seksologu kosovar krahason të ftohtin dhe të nxehtin me veshjet, pasi siç tha ai, në stinën e verës, stili i veshjes është krejt tjetër, dhe kjo sjell joshje.

“Arsyet tjera e që janë më praktike kanë të bëjnë me mënyrën e veshjes. Kur është ftohtë, veshjet janë më të shumta e që rrjedhimisht ka më pak joshje. Në stinën e verës, stili i veshjes është krejt tjetër, më joshës, më shumë ekspozime dhe më shumë dëshirë për marrëdhënie seksuale. Drita dhe rrezet e diellit janë vërtetuar shkencëtarisht që kanë efekt në disponim dhe dëshirë seksuale. Sa më shumë dritë e rreze dielli, më shumë dëshirë për marrëdhënie seksuale. Megjithatë, stina e dimrit dhe moti i ftohtë nga ana tjetër e rrisin kohën e qëndrimit mbyllur dhe është dëshmuar se ka shtim të marrëdhënieve seksuale”.

Eksperti i seksit poashtu thotë se bregdeti është vendi dhe koha ku epshi seksual rritet dhe marrëdhëniet seksuale konsumohen më shpesh.

“Bregdeti me shumë ditë me diell, pa brenga e preokupime tjera, padyshim që është vendi dhe koha ku epshi seksual rritet dhe marrëdhëniet seksuale konsumohen më shpesh. Mendimi im personal dhe profesional është se pranvera e hershme është stina më e zjarrtë për aktivitete seksuale. Kjo, nga që në këtë kohë fillojnë daljet e para në natyrë pa shumë veshmbathje dhe efekti i rrezeve të para të diellit ka efekt magjepsës”, tha ai.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago