Categories: Viral

“SHBA dhe BE humbasin durimin”/ Eksperti amerikan nxjerr prapaskenat e takimit Gjuriq-Biden, për çka u paralajmërua Vuçiqi

Profesori dhe eksperti amerikan për politikën dhe çështjet e Ballkanit në Universitetin e Nju Jorkut, Alon Ben-Meir, ka thënë se takimi mes ambasadorit serb në SHBA, Marko Gjuriq dhe presidentit amerikan, Joe Biden, u nxit nga vet Amerika.
Duke folur për gazetën “Bota sot”, Ben-Meir ka thënë se presidenti Biden është lodhur nga sjellja e presidentit serb Aleksandar Vuçiq, i cili vite me radhë po vepron sipas porosive të presidentit rus Vladimir Putin.

“Takimi mes ambasadorit serb Marko Gjuriq dhe presidentit Joe Biden në Zyrën Ovale u nxit nga SHBA, sepse administrata Biden është lodhur nga sjellja e presidentit Vuçiq në raport me Rusinë. Duhet të kujtojmë se Putini ishte i pari që e përgëzoi Vuçiqin për fitoren e tij, pikërisht sepse Vuçiq ka vite që ka bërë porosinë e Putinit dhe ka vepruar në përputhje me dëshirat e Rusisë. Edhe pse Serbia varet nga Rusia për energjinë, Moska i ka çimentuar më tej marrëdhëniet e saj me Serbinë, duke e furnizuar atë me armë për të bërë të mundur që Beogradi të luajë rolin e një fuqie rajonale”, ka deklaruar eksperti amerikan.

Ai ka theksuar se SHBA-së dhe BE-së u ka mbaruar durimi me Serbinë, e cila ka refuzuar të sanksionojë Rusinë për pushtimin e Ukrainës.

“SHBA-së dhe BE-së, të cilat kanë adoptuar “durim strategjik” me Serbinë, duke shpresuar për një ndryshim gradual në sjelljen e saj, tani u është mbaruar durimi, sepse Serbia refuzoi të dënojë pushtimin e Putinit në Ukrainë, refuzoi të ofrojë çdo lloj ndihme për betejën ukrainase, dhe vazhdon të minojë pavarësinë e Kosovës në çdo mënyrë që mundet”, ka thënë Ben-Meir për “Bota sot”.

Sipas tij, esenca e takimit Gjuriq-Biden, ishte paralajmërimi i Amerikës ndaj Beogradit se po nuk u afrua me BE-në, do të ketë pasoja.

“Thelbi i takimit mes Presidentit Biden dhe ambasadorit Gjuriq, ishte që të bëhet e qartë se SHBA-të janë të pakënaqura me Beogradin. Ambasadori Gjuriq u paralajmërua indirekt se do të ketë një kosto nëse Vuçiq nuk përmbush premtimin e tij për ta afruar Serbinë me BE-në, veçanërisht pas pushtimit rus të Ukrainës, të cilin ai e premtoi, por nuk e realizoi”, është shprehur më tej profesori i çështjeve të Ballkanit.

Sipas Alon Ben-Meir-it, mbetet për t’u parë nëse Vuçiq do të zbusë qëndrimin e tij për raportet me Putinin.

“Pas takimit, Gjuriq bëri një deklaratë se “Serbia do të vazhdojë, si një partner i përgjegjshëm dhe i besueshëm në komunitetin ndërkombëtar, të ndjekë vazhdimisht një politikë të stabilitetit rajonal, duke avokuar për paqen, prosperitetin dhe përparimin ekonomik të te gjithë qytetarëve të Ballkanit Perëndimor.”

Kjo, natyrisht, mbetet për t’u parë. Megjithatë, një gjë që duhet të kemi parasysh, është se Vuçiq e kupton se të qenit shumë afër Putinit në këtë moment është më shumë një detyrim sesa një vlerë. Ai mund të zbusë pozicionin e tij, edhe për shkak se ende po shikon anëtarësimin në BE”, ka theksuar ai.

Profesori në Universitetin e Nju Jorkut, “beson që SHBA-ja dhe BE-ja tani duhet të braktisin “durimin e tyre strategjik” dhe të përdorin shkopinj dhe karota për të realizuar një ndryshim të vërtetë në sjelljen e Serbisë”.

Takimi mes Bidenit dhe Gjuriqit u zhvillua të shtunën e kaluar, në Zyrën Ovale të Shtëpisë së Bardhë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago