Categories: Viral

Shperthen Rebelimi anti-Putin ne ushtrine ruse/ 60 parashutistë rusë refuzojnë të luftojnë në Ukrainë: Mund të përballen me burg

Rreth 60 parashutistë rusë kanë organizuar një kryengritje dhe kanë refuzuar të luftojnë në Ukrainë, thonë raportet lokale.

Burrat, të cilët ishin nga selia kryesore e forcave ajrore të Pskov në Rusinë veriore, tani mund të përballen me dënime me burg për mosbindjen.

Trupat e refuzuesve ishin zhvendosur në Bjellorusi si pjesë e forcës pushtuese, por pas kryengritjes së tyre u dërguan të turpëruar përsëri në bazën e tyre në Pskov.

Disa janë pushuar nga puna dhe janë quajtur ‘frikacakë’ ndërsa të tjerë do të përballen me ekuivalentin rus të një gjykate ushtarake me dënime të mundshme me burg, transmeton Daily Mail.

Ministri i Mbrojtjes Sergei Shoigu raportohet se ka dërguar një nga zëvendësit e tij në Pskov për të trajtuar mosbindjen.

Ukraina pretendoi se trupat ishin parashutistë elitë, por kjo ende nuk është konfirmuar, edhe pse Pskov është një seli kryesore e forcave ajrore më elitare të Rusisë.

Gazeta e opozitës ruse Pskovskaya Guberniya raportoi: “Rreth 60 ushtarakë nga Pskov refuzuan të shkonin në luftë në territorin ukrainas, sipas burimeve tona.

“Pas ditëve të para të luftës, ata fillimisht u sollën në Republikën e Bjellorusisë dhe më pas u kthyen në bazën e tyre në Pskov.

Burrat, të cilët ishin nga selia kryesore e forcave ajrore Pskov në Rusinë veriore, tani mund të përballen me dënime me burg për mosbindje

“Shumica prej tyre aktualisht janë duke u shkarkuar, por disa janë të kërcënuar me çështje penale.”

Është rasti i fundit nga disa raste të trupave ruse që refuzojnë t’i binden urdhrave të Vladimir Putin për të pushtuar Ukrainën dhe për të ‘denazifikuar’ vendin.

Një ushtar rus i mëparshëm i robëruar nga Pskov, Vladimir Safronov, 23-vjeç, u tha hetuesve të tij ukrainas për problemet me racionet dhe se si oficerët e tij po plaçkitnin popullsinë civile.

“Gjërat janë keq me ushqimin, ne vazhdimisht po e kursejmë atë. Shumë shpesh kemi një situatë që një racion për një person ndahet mes dy personave. Ne po hamë kryesisht atë që gjejmë brenda shtëpive. Ka shumë grabitje, unë personalisht e kam parë atë. Unë nuk e mbështes atë, ishin kryesisht rreshterët e lartë dhe komandanti që e bënë atë… Pashë civilë që ishin fshehur, njerëz që nuk ishin në gjendje të evakuoheshin, të cilët jetonin në frikë të vazhdueshme. Më erdhi tmerrësisht keq për ta, ishte e frikshme t’i gjeja”, tha ai.

Raportet e mëparshme thanë se trupat elitare të forcave speciale OMON nga Khakassia kishin refuzuar të luftonin. Në një rast tjetër, trupat nga shteti jozyrtar i Osetisë Jugore thuhet se u kthyen në këmbë në shtëpitë e tyre pasi refuzuan të merrnin pjesë në armiqësitë në Ukrainë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago