Categories: Viral

Shtëllunga tymi në ajër, ushtria ukrainase shkatërron autokolonën ruse, publikohen pamjet (VIDEO)

Ushtria ukrainase ka shkatërruar një autokolonë ruse. Pamjet janë publikuar nga Garda Kombëtare.

Ngjarja raportohet të ketë ndodhur në Izyum.

Autokolona, thuhet se përbëhej nga tanke, mjete të blinduara dhe artileri të rëndë.

Detajet janë ende të paqarta për këtë ofensivë ushtarake ukrainase ndaj armikut, shkruan BBC.

Vlen të theksohet se luftimet e ashpra mes dy ushtrive tanimë janë duke u zhvilluar në Lindje të vendit, më konkretisht në Rajonin e Dombasit.

Disa prej ekspertëve dhe analistëve besojnë se Rusia do të shpallë fitoren e plotë në këtë rajon në 9 maj, në ditën që është edhe festa e fitores.

Nga ana tjetër, disa prej zyrtarëve të lartë, përfshirë Sekretarin e Mbrojtjes së Britanisë së Madhe, mendojnë që 9 maji, do të jetë pikërisht dita që Putini mund të shpallë Luftën e Tretë Botërore.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago