Categories: Viral

S’ka qetësi/ Inteligjenca amerikane zbulon planet e errëta të Putin

Shtetet e Bashkuara besojnë se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin po përgatitet për një konflikt të gjatë në Ukrainë, u tha ligjvënësve më 10 maj, Drejtorja e Inteligjencës Kombëtare të SHBA-së, Avril Haines.

“Ne vlerësojmë se presidenti Putin po përgatitet për një konflikt të zgjatur në Ukrainë, gjatë të cilit ai ende synon të arrijë qëllime përtej Donbasit”, i tha Haines, Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Senatit.

Ka indikacione se Rusia dëshiron të zgjerojë një urë tokësore në Transdniester, tha ajo në dëshminë e saj përpara komitetit.

Ajo shtoi se Putini po mbështet në vendosmërinë perëndimore për t’u dobësuar me kalimin e kohës dhe fitorja në Donbas mund të mos i japë fund luftës.

“Putini ka shumë të ngjarë gjithashtu që gjykon se Rusia ka një aftësi dhe gatishmëri më të madhe për të duruar sfidat sesa kundërshtarët e tij, dhe ai ndoshta po mbështet në vendosmërinë e SHBA-së dhe BE-së për t’u dobësuar pasi mungesat e ushqimit, inflacioni dhe çmimet e energjisë përkeqësohen”, tha Haines.

Haines i tha gjithashtu komitetit se Putini pritet të bëhet më i paparashikueshëm dhe mund të urdhërojë ligjin ushtarak në Rusi.

“Tendenca aktuale rrit gjasat që Presidenti [rus Vladimir] Putin të kthehet në mjete më drastike, duke përfshirë vendosjen e ligjit ushtarak, riorientimin e prodhimit industrial ose opsionet ushtarake potencialisht përshkallëzuese për të çliruar burimet e nevojshme për të arritur objektivat e tij”, tha ajo.

Haines tha se Putini nuk ka gjasa të urdhërojë përdorimin e armëve bërthamore nëse atdheu rus nuk përballet me një “kërcënim ekzistencial”.

Por ajo tha gjithashtu se veprimet e Putinit mund të bëhen më të paparashikueshme.

“E kombinuar me realitetin që Putini përballet me një mospërputhje midis ambicieve të tij dhe aftësive aktuale konvencionale ushtarake të Rusisë, ka të ngjarë se muajt e ardhshëm mund të na shohin të ecim përgjatë një trajektoreje më të paparashikueshme dhe potencialisht përshkallëzuese”, shtoi Haines.

Gjenerallejtënant Scott Berrier, i cili gjithashtu dëshmoi para komitetit, tha se Rusia ka përdorur metoda pa dallim dhe brutale në përgjigje të rezistencës ukrainase.

Ai tha se Shtetet e Bashkuara vlerësojnë se midis tetë dhe dhjetë gjeneralë rusë janë vr arë në lu ftë. Ai gjithashtu i tha komisionit se asnjëra palë nuk po fiton aktualisht.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago