Categories: Viral

Suedia i kundërpërgjigjet ashpër Rusisë që tha të mos antarësohet në NATO

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde i vlerësoi si absolutisht të papranueshme kërcënimet e Rusisë për shkak të anëtarësimit të mundshëm të vendit të saj dhe Finlandës në NATO.
“Është krejtësisht e papranueshme që Rusia të kërcënojë Suedinë ose Finlandën në çfarëdo mënyre, sepse u takon qytetarëve të vendeve tona të vendosin për politikën e tyre të sigurisë. Ekziston koha para dhe pas 24 shkurtit dhe Suedia dhe Finlanda do të vendosin për politikën e tyre,” tha Linde para gazetarëve në Sarajevë, ku po qëndron për vizitë zyrtare.

Duke komentuar kërcënimet ndaj vendit të saj nga Moska, më saktë deklaratën e zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry Peskov, ministrja e Jashtme suedeze tha se situata e sigurisë në Evropë ka ndryshuar në mënyrë dramatike pasi agresioni rus kundër Ukrainës shkaktoi shkatërrime dhe vuajtje të tmerrshme dhe miliona refugjatë.Kjo i shtyu qeveritë në Stokholm dhe Helsinki të rishikojnë politikën e tyre të gjatë të neutralitetit ushtarak dhe të konsiderojnë anëtarësimin në NATO, tha ajo.

“Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës është i paprovokuar dhe i paligjshëm dhe nuk mund të justifikohet me asgjë, dhe kjo është arsyeja pse Suedia qëndron në krah të Ukrainës së bashku me BE-në”, tha Linde, duke shtuar se e gjithë bota duhet të jetë e bashkuar për të kundërshtuar agresionin rus.

Ajo i bëri thirrje gjithashtu BiH që të harmonizojë plotësisht politikën e saj ndaj Ukrainës dhe Rusisë me atë të udhëhequr nga BE-ja, si dhe të përfshihet më aktivisht në luftën kundër fushat

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago