Categories: Viral

Syla: Kurti është në ekskursion në SHBA

Gazetari Valon Syla ka thënë në emisionin Pressing në T7 se kryeministri i Kosovës Albin Kurti nuk është takuar me asnjë zyrtarë shtetërorë amerikanë.

Syla ka thënë se Kurti po bën “ekskursion” në SHBA dhe ka shtuar se vizitë zyrtare numërohet vetëm vizita në Departamentin e Shtetit dhe Shtëpi të Bardhë.

“Vizitë në SHBA numërohet nëse takon Sekretarin e Shtetit apo një vizitë në Shtëpi të Bardhë e Departament të Shtetit.

Në Kaliforni nuk ka institucion shtetëror. Atje është Hollivudi”, ka thënë ai.

Tutje Syla bëri një krahasim të vizitës së ish-kryeministrit Ramush Haradinaj në SHBA.

Ai thotë se atje nuk e priti askush nga shteti amerikan.

“Kurti është në ekskursion. Ramush Haradinaj nëse kujtohet kishte kritika të mëdha për stagnim në dialog dhe me vënien e taksës.

E ai shkoi në Amerikë në një kishë atje të Fan Nolit dhe nuk u takua fare me të asnjë zyrtarë”, përfundoi ai.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago