Categories: Viral

Të prek në shpirt kjo fotografi/ Si ishte dhe si është bërë Presidenti i Ukrainës shumë ditë pas lüftës

Imazhet e fatkeqësisë dhe shkatërrimit shfaqen në Ukrainë përmes hirit të luftës, të cilat vazhdojnë prej dy muajsh, ndërsa në të njëjtën kohë krahasimi i dy fotove të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky është tronditëse.

Njëra foto është pak para fillimit të pushtimit rus në Ukrainë dhe tjetra, e Agjencisë Franceze, është nga dita e 40-të e pushtimit, gjatë vizitës së tij të djeshme, në Bucha, ku u kryen mizoritë ruse ndaj civilëve.

Presidenti ukrainas akuzoi Rusinë për gjenocid dhe ushtarët e saj për trajtimin e njerëzve më keq se kafshët. Nga ana e tij, presidenti amerikan Joe Biden e quajti Vladimir Putin një kriminel lufte dhe shtoi: “Ne duhet të vazhdojmë të furnizojmë Ukrainën me armë në mënyrë që ajo të vazhdojë luftën e saj. Dhe për të mbledhur prova për një gjyq për krimet e luftës.

Gjermania mbrëmë deportoi 40 diplomatë rusë, të cilët i cilësoi si të padëshiruar. “Jam thellësisht i tronditur nga pamjet e civilëve të vrarë në Bucha. Është e nevojshme të kryhet një hetim i pavarur dhe të kërkohet llogari”, tha Antonio Guterres, sekretari i përgjithshëm i OKB-së.

Në të njëjtën kohë, presidenti francez Emmanuel Macron foli për “indikacione shumë të qarta të krimeve të luftës”, ndërsa presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen njoftoi se BE do të dërgojë inspektorë në Ukrainë për të ndihmuar autoritetet në vërtetimin e ankesave.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago