Categories: Viral

Televizioni shtetëror rus: Raketa Bërthamore nëse Finlanda dhe Suedia lejojnë bazat ushtarake në territorin e tyre pas anëtarësimit në NATO

Televizioni shtetëror rus ka deklaruar se Moska mund të vendosë raketa bërthamore taktike në kufijtë e saj evropianë, nëse Finlanda dhe Suedia lejojnë bazat ushtarake në territorin e tyre pas anëtarësimit në NATO.
Social Demokratët e Suedisë thanë dje se kishin hequr dorë nga kundërshtimi i tyre për anëtarësimin në NATO vetëm disa orë pasi Finlanda konfirmoi synimin e saj për t’u bashkuar me aleancën.

Ekspertët që mbështesin Vladimir Putinin u përgjigjën me shaka në televizionin shtetëror rus mbrëmë, teksa një komentator në Rossiya One tha se arsyeja e tyre është frika, por “do të kenë më shumë frikë në NATO”, shkruan Daily Mail.

“Kur bazat e NATO-s të shfaqen në Suedi dhe Finlandë, Rusia nuk do tëzgjidhje tjetër veçse të neutralizojë çekuilibrin dhe kërcënimin e ri duke vendosur armë bërthamore taktike”, tha ai.

Dmitry Medvedev, nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, tha javë më parë se Rusia mund të vendosë armë bërthamore dhe raketa hipersonike në enklavën e saj të Kaliningradit midis Polonisë dhe Lituanisë, në përgjigje të zgjerimit nordik të NATO-s.

Një nga arsyetimet fillestare të supozuara për pushtimin e Ukrainës nga Moska në shkurt ishte ndalimi i zgjerimit të NATO-s, por ky plan tani është në rrënim pasi të dy vendet skandinave thonë se do të kërkojnë anëtarësimin në aleancë.

Suedia, ka qenë neutrale gjatë Luftës së Dytë Botërore, duke qëndruar jashtë aleancave ushtarake për më shumë se 200 vjet, megjithëse krijoi lidhje më të ngushta me organizatën me bazë në Bruksel nga vitet 1990.

Kthimi i partisë së kryeministres Magdalena Andersson, e cila ka kundërshtuar anëtarësimin në NATO që nga fillimi i aleancës, siguron një shumicë të fortë në parlamentin suedez në favor të anëtarësimit.

Andersson tha se do të konsultohej sot me parlamentin përpara se të shpallte synimin zyrtar të qeverisë së saj për të aplikuar.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago