Categories: Viral

Tensionohet marrëdhëniet Greqi-Turqi/ Avionët turq janë mbi Greqi, Athina vë alarmin: Bëhen gati raketat

Marrëdhëniet tensionuese midis Greqisë dhe Turqisë janë përshkallëzuar që prej provokimeve të mërkurës së 27 prillit, me avionët turk që fluturuan mbi qiellin grek duke shkelur kështu vijat ajrore në të paktën 20 ishuj.

Për këtë arsye Ministria e Mbrojtjes në Greqi ka aktivizuar gatishmërinë duke aktivizuar sistemet kundërajrore në ishujt e Egjeut.

Me urdhër të ministrit të Jashtëm Nikos Dendias, Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë Themistoklis Demiris zhvilloi pasditen e së enjtes një notë protestë ndaj ambasadorit turk për numrin e paprecedentë të shkeljeve të hapësirës ajrore greke.

Sekretari i Përgjithshëm theksoi se sjellja e vazhdueshme provokuese dhe delikuente turke, që cenon sovranitetin grek, është plotësisht e dënueshme dhe e papranueshme.

Ndërkohë ditën e djeshme Athina zyrtare anuloi ftesën që Greqia i kishte bërë forcave ajrore turke për të marrë pjesë në stërvitjen e NATO-s “Tiger Meet”.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago