Categories: Viral

Tha se nuk do mbante anën e Rusisë/ Vuçiç: Kam folur me Putin, çdo gjë po shkon sipas planit

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç në një intervistë për televizionin publik serb (RTS) zbuloi një bisedë telefonike që pati dy ditë më parë me homologun e tij rus Vladimir Putin, për situatën në Ukrainë.

“Vetë Putnin ka dashur të më informojë për zhvillimet në Ukrainë, për ngjarjet në Bucha por edhe për planet e tij. Ai më tha se gjithçka po shkonte siç ishte planifikuar’ është shprehur presidenti serb pa zbuluar më shumë detaje të bisedës së tyre.

Presidenti serb gjithashtu u shpreh se nuk i pranon pikëpamjet e disa politikanëve perëndimore që e krahasojnë Putinin me Hitlerin dhe që e quajnë të çmendur.

“Unë dhe Putin njihemi prej kohësh dhe nuk mund ta pranojë këtë qasje ku e quajnë Hitler apo e quajnë të çmendur. Ai nuk është as i çmendur, as par anojak, as hi sterik. Ai më foli me qetësi dhe logjikë’ tha Vuçiç gjatë intërvistës.

Presidenti serb theksoi se gjatë bisedës me Putinin është arritur një mmarëveshje përsa i përket furnizimit me gaz natyrore dhe naftë bruto nga Rusia.

Ai theksoi se pala ruse e vlerëson shumë faktin se Serbia është i vetmi vend në Evropë që nuk ka vendosur sanksione . Aleksandar Vuçiq iu referua edhe presionit që ai ka për t’u lidhur me politikën perëndimore.

“Një bo mbë bërthamore po fluturon mbi Serbi në formën e sanksioneve kundër Serbisë ose pezullimit të negociatave të anëtarësimit me BE” ka thënë Vuçiq. A

i zbuloi se presioni është aq i madh sa po ngacmohet nga avionët ushtarakë të NATO-s. Vuçiç iu referua një incidenti që ndodhi të mërkurën e kaluar në një fluturim të Air Serbia nga Moska për në Beograd, kur një avion ushtarak, pranë kufirit me Lituaninë, hyri në zonën e kontrollit të trafikut ajror rus dhe po fluturonte shumë afër avionit civil serb.

“Kontrolli i trafikut ajror rus paralajmëroi pilotët tanë se një avion luftarak po fluturonte shumë afër dhe kërkoi njohje. Ishte një F-15 ose Eurofighter gri. Natyrisht ishte një avion i NATO-s që shkeli hapësirën ajrore ruse dhe fluturoi një kilometër poshtë avionit tonë civil.” është shprehur Vuçiç.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago