Viral

Thaçi përpos Bidenit, takoi edhe Drejtorin e CIA-s kur ishte për vizitë në SHBA si Kryeministër

Po ju sjellim raportimin e Top Channel për vizitën e ish Kryeministrit Hashim Thaçi në SHBA.

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi është pritur nga zëvendëspresidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden.

Marrëveshja e parë për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë e arritur më 19 prill në Bruksel, ka qenë njëra nga temat e këtij takimi në Shtëpinë e Bardhë.

“Marrëveshja historike e arritur në Bruksel i hap rrugën e sigurt të Kosovës në BE dhe në NATO. Maturia dhe lidershipi juaj për të tejkaluar ndasitë etnike dhe armiqësitë nga e kaluara e hidhur vlerësohen lart nga SHBA, prandaj për Kosovën dhe Ju në këtë proces, asnjëherë nuk do të mungojë mbështetja e SHBA-ve”, ka thënë Joe Biden, njofton zyra për informim e Kryeministrit Thaçi.

Po ashtu, siç njofton zyra për shtyp e Kryeministrit zëvendëspresidenti Biden, ka shprehur konsideratën e lartë për vizionin dhe qëndrimin e Kryeministrit Thaçi, duke e vlerësuar atë si burrështetas të pakontestueshëm, që mori vendime të rëndësishme në kohë të vështira, por gjithmonë në të mirën e Kosovës dhe qytetarët të saj.

Ndërkaq, Kryeministri i Kosovës ka thënë gjatë këtij takimi se marrëveshja e 19 prillit nuk është fundi i normalizimit, por fillimi i tij, dhe tani fjalë kyçe është zbatimi i plotë i marrëveshjes së arritur, ka thënë Thaçi, njofton zyra për informim e Kryeministrit.

Ai po ashtu ka falënderuar zëvëndëspresidentin Biden për ndihmën e pakusht që SHBA-të i kanë dhënë këtij procesi, ndërsa ka shprehur gatishmërinë që Kosova të kryejë të gjitha detyrimet që dalin për zbatimin e marrëveshjes.

Gjatë ditës së parë të vizitës së tij në Shtetet e Bashkuara, Kryeministri Thaçi, është takuar në një darkë pune me miq të shumtë të Kosovës, në mesin e të cilëve Gjeneralin Weslye Clark, Ambasadorët Frank Wisner e Philip Goldberg, dhe shumë personalitete të tjera.

Thaçi, takim në selinë e CIA-s dhe Pentagon

Në kuadër të vizitës zyrtare që po zhvillon në Shtetet e Bashkuara, kryeministri i Hashim Thaçi ka zhvilluar një takim të veçantë me drejtorin e Agjencisë Qendrore të Inteligjencës, zotin John Brennan.

Në këtë takim, kryeministri Thaçi dhe drejtori i CIA-s kanë diskutuar mbi çështje të ndryshme me interes të përbashkët. Gjithësesi, detaje mbi takimin nuk jepen.

Po ashtu, Thaçi është pritur në Pentagon edhe nga nënsekretari amerikan i Mbrojtjes, James Miller, me ç’rast ka falënderuar SHBA-të për mbështetjen e vazhdueshme që po i japin Forcës së Sigurisë së Kosovës.

“Falë anagzhimit të saj dhe mbështetjes amerikane, FSK-ja ka arritur kapacitetet e plota operacionale dhe është afirmuar si një institucion i besueshëm në vend dhe rajon”, ka thënë Thaçi.

Kryeministri i Kosovës në këtë vizitë po shoqërohet nga ministri i jashtëm, Enver Hoxhaj dhe ministrja e Integrimeve Europiane, Vlora Çitaku.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago