Categories: Viral

Tmerri i Rusisë/ Kjo është arsyeja pse NATO do të ishte shumë më e fortë me Finlandën dhe Suedinë

Finlanda dhe Suedia së shpejti mund të anëtarësohen në NATO.
Për aleancën ushtarake do të ishte një grumbullim i madh ushtarak.

Mijëra ushtarë shtesë, artileri moderne dhe një kufi me Rusinë që ishte dy herë më i gjatë. Shumëçka do të ndryshojë me anëtarësimin e mundshëm të Suedisë dhe Finlandës në aleancën ushtarake të NATO-s.

Të dy vendet janë përmirësuar shumë vitet e fundit nga frika e një sulmi të mundshëm nga Rusia.

“Ne dimë si ta mbrojmë vendin tonë”, tha Kai Sauer nga Ministria e Jashtme Finlandeze për “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Sisteme moderne

Sipas revistës së specializuar “Military Balance”, vetëm finlandezët kanë mbi 672 sisteme artilerie. Këto përfshijnë tanket kryesore të betejës Leopard 2A6 dhe raketat M270. Të dy sistemet janë moderne, shkruan media zvicerane Blick.

Nga ana tjetër, Suedia ka një marinë të armatosur mirë. Flamurtarët janë pesë varkat vjedhurazi “Visby”. Zhvillimi zgjati më shumë se dhjetë vjet.

Harku i varkave është bërë nga fibra të veçanta karboni. Kjo i bën anijet praktikisht të padukshme në radarët e armikut. Të pajisura me silurët e rëndë, ato aktualisht përdoren për të mbrojtur bregdetin suedez.

Përveç kësaj, Suedia ka pesë nëndetëse, njëmbëdhjetë anije zbarkimi, shtatë minierë dhe pesëmbëdhjetë anije të tjera për logjistikën. Nëse NATO do të anëtarësohej, marina e aleancës së mbrojtjes do të forcohej masivisht.

Qindra mijëra ushtarë në rezervë

Finlanda dhe Suedia gjithashtu kanë një forcë të fortë ajrore. Suedia zotëron 96 avionë luftarakë Gripen.

Aty ndodhet edhe prodhuesi i armatimeve Saab, ndërsa Finlanda, nga ana e saj, së fundmi ka porositur 64 avionë luftarakë F35.

Ata konsiderohen si avionët luftarak më modern në botë.

Të dy vendet kanë vetëm disa ushtarë aktivë. 23,800 njerëz po shërbejnë aktualisht në Finlandë dhe 14,600 në Suedi. Rekrutimi është ende në fuqi në Finlandë. Nëse ndodh një emergjencë, Finlanda mund të mobilizojë deri në 900,000 ushtarë në rast emergjence.

Përveç kësaj, shumë nga banorët e vendit kanë një patriotizëm të fortë, thotë Kai Sauer nga Ministria e Jashtme Finlandeze për “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

“Një numër shumë i madh finlandezësh do të merrnin armët në rast urgjence.”

Aplikimi së shpejti

Përveç kësaj, shërbimi sekret finlandez mund të ketë marrë shumë të dhëna për Rusinë në vitet e fundit. Këto do të ndihmonin gjithashtu NATO-n për të analizuar situatën.

Nëse të dy vendet anëtarësohen në NATO, situata strategjike e shteteve baltike gjithashtu do të përmirësohet masivisht. Deri më tani, Estonia, Letonia dhe Lituania kanë qenë të rrethuar nga anëtarë që nuk janë anëtarë të NATO-s, dhe furnizimet kanë qenë të mundura vetëm nga deti.

Në të ardhmen, Finlanda do të siguronte një lidhje tokësore me NATO-n. Në këtë mënyrë, trupat dhe pajisjet ushtarake mund të lëvizeshin shumë më shpejt.

Nuk është përcaktuar ende se kur saktësisht do të anëtarësohen dy vendet në NATO. Debatet parlamentare në të dyja vendet kanë nisur që nga e hëna, më pas do të ketë diskutime në qeveri. Sipas ekspertëve, një aplikim zyrtar për anëtarësim mund të bëhet në javët e ardhshme.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago