Categories: Viral

Tradhtia e Dritan Abazovicit: A mund të quhet shqiptar?

Nga: Frrok Çupi

Pas ca kohe edhe Dritan Abazoviç i Malit të Zi, mund të na dalë ‘tradhtar’. Tani për tani po ngremë botën më këmbë se ‘një shqiptar’ po bëhet kryeministër i Malit të Zi. Dje gati pëlcitën torbat me lajme nga festa në Ulqin, ku Lëvizja Ura e Dritanit fitoi zgjedhjet vendore; 15 ulëse nga 33. Dritan Abazovic u bë shtysa kryesore që rrëzoi qeverinë e Zdravko Krivokapiq, këtë fillim shkurti. Tani pritet që në krye të qeverisë së shtetit fqinj me ne, të vihet ‘shqiptari Dritan’.

Pyetja shtrohet: ‘A është shqiptari Dritan’ ai që udhëheq shtetin në krahun tonë, apo është ‘kryeministri Dritan Abazovic’ që kryeson qeverinë e shtetit tjetër?

Këtu mund të nisë të shfryhen thasët me lajme të bujshme; të zbrazen por mbase edhe të mbushen me helm! Madje këtu mund të nisë të quhet ‘tradhtar’ Dritani ‘shqiptar’. Se këtu e bëjmë ngatërresën, ashtu siç ngatërrohen shoqëritë e dobëta mes obsesioneve dhe realiteteve; mes nacionalizmit dhe llojit të dyfishtë.

Pse e them këtë frikë se një ditë do të quhet ‘tradhtar’ ky shqiptari ynë?

E para, pse kemi një provë me një shqiptar tjetër po kaq apo edhe më të shquar, sa Dritani. Ky është MarkMilani, dhe ka vija tmerrësisht të ngjashme me Dritanin. MarkMilani, edhe ky është një burrë i madh i Malit të Zi, gjeneral dhe komandant i Ushtrisë, në vitet 1833 deri 1901. Në luftën mes shqiptarëve dhe Malit të Zi ai udhëhoqi ushtrinë e shtetit të tij, prandaj është quajtur herë ‘tradhtar’, herë ’gjeneral i zi’ e plot sulme deri në përsiatje akademikësh. ‘MarkMilani po ban seri/ 30 vetë i preu ni njeri/ Që e ka emrin Jakup Ferri’, thotë një këngë inkurajuese e kohës. Jakup Ferri ishte një luftëtar i shquar shqiptar nga Gucia, që printe shqiptarët në luftë dhe ra në luftë kundër ushtrisë së Markut…

-Unë jam komandant i ushtrisë së shtetit tim, Mal i Zi, dhe kryej detyrën shtetërore- pat shkruar MarkMilani.

‘Por shqiptarët i dua dhe i admiroj!’, shkroi në letërsinë e tij.

Gruaja e tij, Stefa, pas vdekjes së të shoqit pat shkruar se ‘zakonet dhe virtytet e shqiptarëve ishin dobësia e MarkMilanit’. MarkMilani është autor i disa librave kushtuar shqiptarëve; mes të cilave më i njohuri dhe i përkthyer edhe në gjuhën shqipe, është edhe libri “Shembuj Burrërie dhe Trimërie – Jeta dhe Zakonet e Shqiptarëve”. “Shpirti, arsyeja dhe nderi, aty kanë zanafillën e tyre. Vetëm ndërhyrja e diçkaje hyjnore ka bërë që ata ta lakmojnë nderin dhe të jenë xhelozë për të! Ja, përse shqiptarët e duan aq shumë nderin dhe nuk u dhimbset as jeta për të”, shkruan MarkMilani në këtë libër. Sipas MillovanGjillas, MarkMilani është ‘dijetari dhe autori i dytë më i madh i Malit të Zi pas PeterPetroviqNjegoshit’.

Bash për këtë arsye, studiues në Mal i Zi e quajnë ‘tradhtar shqiptar’.

Por a është sot e kësaj dite ‘tradhtar’ për shqiptarët MarkMilani? Pyetni rapsodët, pseudo- studiuesit, nacionalistët, kokë- boshët…, dhe do të të thonë ‘po, është tradhtar, sepse MarkMilani ishte komandant i ushtrisë së Malit të Zi’.

-Po a ishte, vallë, në shtetin e tij?

Kështu kam frikë se do të ndodhë me Dritan Abazovic. Tani për tani, si rapsodët, edhe nacionalistët, edhe kokë- boshët…, ngrihen në hava e thërrasin ‘shqiptari ynë, kryeministër’; por nesër do të quhet ‘MarkMilan’ prej tyre. Një ditë edhe Dritani do të detyrohet t’u thotë: ‘Ore, a jeni në vete?! Unë jam kryeministër i Malit të Zi’.

Atëherë nuk do t’i lënë gjë pa thënë. Gjëja e parë që do t’i zbulojnë, është më e thjeshta: Mbiemri Abazovic, shkurt Abaz- me një shtesë si xhufkë malazeze ‘viç’. Akti i parë sapo t’u hipë inati, do të jetë ky: ‘Hiqe ore atë xhufkë, je Abaz’. Edhe MarkMilani, emrin e vërtetë e ka MarkMiljanovPopovic, por në gojën e patriotëve shqiptarë i ranë disa shkronja ‘të mallkuara’.

Kur Dritan Abazovic do të nisë të kryejë detyrën si kryeministër i Malit të Zi, atëherë nis rreziku të quhet ‘tradhtari’… Nacionalistët dhe mendje- mbyllurit nuk njohin as shtetin dhe asgjë tjetër, përveç epërsisë së tyre. Nacionalizmi (lloji i keq) qëkur hyri, hyri si ide e epërsisë së kombit të vet ndaj kombeve të tjerë. Sa shpesh dëgjojmë që thuhet se ‘tani kemi tre kryeministra, mund të kemi katër, shqiptarë në Ballkan”. Në fakt, gjithmonë do të kemi vetëm një kryeministër të Shqipërisë. Sa herë dëgjoj që thonë se George Uashingtoni ishte shqiptar nga Peja; se DonaldTrampi nga Fani; se George Bush dhe Albriht janë nga Himara…

Nacionalisti jo vetëm që nuk neveritet nga krimet e tij, por ka aftësi për të mbyllur sytë dhe veshët dhe për të mos dëgjuar askënd tjetër.Nacionalizmi është një qenie e ngopur nga vetëmashtrimi.

Por vallë, pse jetojmë në kohë moderne, në shoqëri shtetërore, a ka vlerë kjo?… Dritan Abazovicin mund ta gjuajnë me gurë shqiptarët e Muriqanit.

-E kush je ti more MarkMilani!?- i qenë drejtuar atëherë duke i përmendur se ‘ti nga fshati Kuç i Kelmendit je!’… E kush je ti, Dritan?, do t’i drejtohen edhe këtij sapo të mos gjejnë vend në hotelet- kazino në Budva. Për këta, tjetri- qoftë komb ose individ, konsiderohet si milingona- shkruan Orwell- milingona që njëra emërtohet ‘e mirë’, tjetra ‘e keqe’.

Tani për tani Dritani- shqiptari, quhet i mirë, para se të bëhet kryeministër i kombit tjetër.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago