Categories: Viral

Tronditet Putini: PIagoset shefi rus i Shtabit të Përgjithshëm pranë Izyum-it

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Federatës Ruse Valery Gerasimov u pIagos në Ukrainë, pranë Izyum-it, rajoni Kharkiv.

Lajmi është raportuar nga mediat ukrainase, duke cituar gazetarin ushtarak dhe blogerin Alexander Shulman.

Gerasimov, 66 vjeç, mori një pIagë me prerje në një të tretën e sipërme të këmbës së djathtë.

PIaga është e dukshme, por nuk ka rrezik për jetën.

Gjenerali i ushtrisë Gerasimov dhe oficerë të tjerë ishin ulur në postin e komandës, ku Forcat e Armatosura ukrainase dhanë një goditje të saktë.

Sipas informacioneve paraprake janë eleminuar 20 oficerë.

Kanali i telegramit Vertical raporton se Shtabi i Përgjithshëm rus i Gerasimov po përpiqet të largohet nga Izyum-i.

Forcat e Armatosura të Ukrainës kanë eleminuar deri më tani më shumë se 10 komandantë të lartë rusë, duke përfshirë të paktën gjashtë gjeneralë.

Gerasimov po drejtonte personalisht ofensivën e trupave ruse në aksin Izyum.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago