Viral

Turqia zbuloi rezerva gazi në Detin e Zi që mjaftojnë për gjithë botën 45 vite

Rezervat e energjisë në Detin e Zi janë të mjaftueshme për të mbuluar kërkesën globale të gazit natyror për 45 vitet e ardhshme, deklaroi zëvendëskryetari i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) në pushtet të Turqisë dhe ish-kryeministri turk, Binali Yildirim.

“Rezervat e gazit natyror të Detit të Zi tani vlerësohen në 540 miliardë metra kub.

Është fat i madh. Deti i Zi është në gjendje të mbulojë nevojat botërore të gazit për 45 viteve të ardhshme”, është shprehur Yildirim për mediat vednase. Ankaraja i ka maksimalisht në vëmendje rezervat e gazit dhe thotë se fusha e Sakaryasë pranë Detit të Zi, ishte një prej zbulimeve më të mëdha në këtë drejtim. Ministri turk i Energjisë dhe Burimeve Natyrore, Fatih Donmez njoftoi se Turqia planifikon të fillojë prodhimin e gazit në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm.

Autoritetet turke po shpresojnë që prodhimi fillestar i gazit të mbërrijë në 10 milionë metër kub në ditëm por brenda tre apo katër vitesh të shkojë në 40 milionë. Verën e 2020-tës, kërkimet për gaz të palës turke ne Mesdheun lindor që Athina e konsideron si “zonë ekskluzive ekonomike” të Greqisë, shkaktuan tensione të forta mes dy vendeve të cilat ngjallën deri edhe frikën e një konflikti ushtarak.

Në 2021-shin, Rexhep Tajip Erdogan deklaroi edhe një herë se kërkimet për naftë në këtë zonë do të vazhdojnë, por për momentin me sa duket fokusi i është spostuar në rajonin e Detit të Zi.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago