Categories: Viral

Ukraina: Beteja për Donbasin do të jetë sikurse Lufta e Dytë Botërore

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba ka thënë të enjten, 7 prill, se luftimet për rajonin e Donbasit me forcat ruse, do t’i ngjajnë Luftës së Dytë Botërore.

Ai i ka bërë këto deklarata nga selia e NATO-s në Bruksel, pas takimit që ka zhvilluar me Sekretarin e Përgjithshëm të aleancës, Jens Stoltenberg.

NATO-ja është zotuar se do të rrisë mbështetjen ndaj Ukrainës, e cila është duke u përballur me sulmet ruse prej 24 shkurtit.

Kuleba ka thënë se ndihma është e nevojshme “në ditët, jo javët” në vazhdim.

“Do t’ju rikujtoj Luftën e Dytë Botërore, me operacion të madh… përfshirje të mijëra tankeve, pajisjeve të armatosura, aeroplanëve, artilerive”, ka thënë Kuleba për luftimet në Donbas.

“Rusia ka planin e saj, ne kemi tonin – dhe rezultati i kësaj lufte do të vendoset në fushëbetejë”, ka shtuar ai.

Donbasi njihet si zonë për prodhim të thëngjillit dhe çelikut në Ukrainë.

Ai përfshin rajonet lindore të Ukrainës, Donjeck dhe Luhansk.

Separatistët e mbështetur nga Rusia kanë shpallur këto rajone si “republika”.

Presidenti rus, Vladimir Putin ka njohur pavarësinë e këtyre territoreve pak ditë para nisjes së pushtimit të Ukrainës.

Putin ka urdhëruar “operacion special” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Veprimi i Kremlinit ka nxitur zemërim dhe është dënuar në shumë vende të botës.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago