Categories: Viral

Ukraina do të marrë pajisje ushtarake ‘super moderne’ nga Britania e Madhe dhe SHBA

Ukraina do të jetë në gjendje të mbrojë më mirë qiejt e saj nga forcat armike, sepse është vendosur të marrë pajisje ushtarake “super moderne” nga SHBA dhe Britania, tha sot ambasadori i Ukrainës në Japoni, Sergiy Korsunsky, shkruan Sky News.
Duke folur në një konferencë shtypi, Korsunsky tha: “Ata kanë ende epërsi në forcat ajrore, në aeroplanë dhe raketa, dhe ne presim të fillojmë të marrim pajisje super-moderne nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania për të mbrojtur qiejt dhe qytetet tona.

“Kur ata lëshojnë raketa lundrimi nga distanca të gjata, ne nuk mund të arrijmë në vendin e lëshimit. Ne duhet t’i kapim ato. Kjo është arsyeja pse ne kemi nevojë për këtë pajisje moderne.”

Z. Korsunsky nuk dha detaje të mëtejshme se çfarë do të përfshinte pajisjet ushtarake.

Kjo vjen pasi kryeministri australian Scott Morrison tha sot se vendi i tij do të dërgonte automjete të blinduara Bushmaster në Ukrainë.

Morrison tha se automjetet e blinduara me katër rrota do të fluturonin mbi aeroplanët e transportit Boeing C-17 Globemaster, por ai nuk specifikoi se sa do të dërgoheshin.

“Ne nuk po dërgojmë vetëm lutjet tona, ne po dërgojmë armët tona, ne po dërgojmë municionet tona, ne po dërgojmë ndihmën tonë humanitare, ne po dërgojmë të gjitha këto, armaturën tonë, të gjitha këto gjëra dhe ne” do të dërgojmë automjetet tona të blinduara, Bushmasterët tanë gjithashtu”, shtoi Morrison.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago