Categories: Viral

Ukraina u tall me ‘Ditën e Fitores’ të Rusisë duke mbajtur një ‘paradë’ të tankeve ruse të kapura

Qeveria e Ukrainës u tall me kremtimin e Rusisë për “Ditën e Fitores” duke mbajtur atë që ajo tha se ishte një “paradë” tankesh që forcat ukrainase kapën nga trupat ruse në mes të luftës së Moskës me shtetin e Evropës Lindore.

Ministria ukrainase e Mbrojtjes tha në një postim në Twitter të mërkurën se Brigada e 93-të e Mekanizuar e Ushtrisë Ukrainase “ka mbajtur një paradë me tanke trofe ruse, duke prishur festën për pushtuesit”, duke iu referuar Ditës së Fitores.

“Ndoshta agresorët mendojnë se duke armatosur ushtrinë e Ukrainës me trofe ruse, do të ndikojë në kthesën e armatimit të stilit të NATO-s? Plan i ri i zgjuar,” u tall në Twitter Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës.

Dita vjetore e Fitores e Rusisë, e mbajtur më 9 maj, përkujton fitoren e Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore.

Çdo vit, Rusia e shënon rastin me një paradë madhështore ushtarake në Sheshin e Kuq të Moskës.

Këtë vit, fjalimi i Presidentit rus Vladimir Putin për Ditën e Fitores kaloi pa asnjë përmendje të drejtpërdrejtë të Ukrainës ose një shpallje të luftës gjithëpërfshirëse, pavarësisht paralajmërimeve të zyrtarëve perëndimorë se Putini mund të përshkallëzojë konfliktin rreth festës.

Në fjalimin e tij, Putin sulmoi zgjerimin e NATO-s, akuzoi SHBA-në për agresion dhe i quajti Ukrainën dhe liderët e saj nazistë – pretendime që ai i përdorte më parë për të justifikuar pushtimin rus të Ukrainës.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago