Categories: Viral

Urime KOSOVE!! Vjen një lajm mjaft i mirë për ne kosovarët nga Kancelari Gjerman Scholz për Liberalizimin e vizave !!

Kancelari gjerman, Olaf Scholz pas takimit me kryeministrin Albin Kurti ka deklaruar se duhet bërë përparim i mëtutjeshëm në liberalizimin e vizave për kosovarët.

Në këtë aspekt, Scholz tha se do të angazhohet me këmbëngulje që Kosovës t’i liberalizohen vizat.

“Përparim i mëtejshëm duhet të bëhet në liberalizmin e vizave për Kosovën, qeveria federale e ka theksuar këtë si objektivë në marrëveshjen e koalicionit për këtë unë angazhohem me këmbëngulje me Bashkimin Evropian në biseda me partnerët”, ka thënë kancelari gjerman.

Ndërkaq, kryeministri Kurti deklaroi se në këtë takim ka kërkuar nga Gjermania që ta shtyjë përpara liberalizimin e vizave për Kosovë

“Në korrik bëhen 4 vite prej se komisioni evropian ka rekomanduar liberalizimin e vizave dhe ka konstatuar se Kosova I plotësuar kriteret.

Tash është koha të thuhet se mjaft është mjaft dhe kjo çështje të vendoset për vendimmarrje në këshillin e BE-së pasi Kosova i ka kryer detyrat e shtëpisë dhe është koha që Bashkimi Evropian ta bëjë të njëjtën”, ka thënë Kurti.

Kryeministri Kurti ka mbajtur takim të mbyllur me kancelarin gjerman Scholz.

Pas konferencës që është duke vazhduar, kancelari gjerman Scholz do të takohet edhe me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Në mbrëmje është paralajmëruar edhe një takim i përbashkët mes kryeministrit Kurti, presidentit serb, Aleksandar Vuçiq dhe përfaqësuesit të BE-së, Miroslav Lajçak.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago