Viral

Ushtria e Ukrainës eliminoi 23.500 ushtarët e Putinit që konsideroheshin ‘superfuqi’

Lufta e Ukrainës ka hyrë në muajin e saj të tretë, duke i tejkaluar kështu të gjitha pritshmëritë që ishin në fund të shkurtit, ku pritej që Ukraina të kapitullonte brenda pak ditësh. Humbjet e rusëve në këta tre muaj kanë qenë kolosale dhe nuk duket se do të kenë mbarim së shpejti.

Nëse plani që Kievi të binte brenda tre-katër ditësh ishte miskalkulim i Rusisë, humbjet në mbi 20 mijë njerëz kanë qenë të paimagjinueshme, jo vetëm për rusët, por për të gjithë botën që e shihte ushtrinë e Putin si një superfuqi që do ta gëlltiste shpejt fqinjin e saj.

Prej fillimit të Iuftës më 24 shkurt, ukrainasit pretendojnë se deri më tani mbi 23 mijë ushtarë rusë 23,500 ushtarë rusë janë eliminuar në aksion, 300 më shumë sesa u raportua të shtunën.

Më tej, Forcat e Armatosura të Ukrainës thonë se 192 aeroplanë dhe 155 helikopterë rusë janë shkatërruar, deri sa raportojnë që gjithashtu rusët kanë humbur mbi 1.000 tanke dhe 18 tanke vetëm në 24 orët e fundit.

Disfatat e mëdha e detyran Rusinë të tërhiqet tërësisht nga fronti i Kievit, për t’u fokusuar krejtësisht në regjionin e Donbasit ku po vazhdojnë edhe më tej luftimet e ashpra pas fillimit të ofensivës ruse në këto territore që janë të kontrolluara nga separatistët.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago