Viral

Ushtria ukrainase shkatërron një nga tanket më të fuqishme ruse – kushton rreth 4.7 milionë euro

Ushtria ukrainase publikoi pamjet e dronit që tregojnë momentin e shkatërrimit të një prej tankeve më të avancuara operacionale ruse me vlerë prej 4.7 milionë eurove.
Tanku mbrohet nga një sistem i automatizuar mbrojtës që lëshon bomba tymi kur drejt tij drejtohet një rreze laseri e një rakete.

Ushtria ukrainase njoftoi se sulmet ndodhën në rajonin e Kharkiv në verilindje të Ukrainës.

Oficerët e inteligjencës fillimisht identifikuan pajisjet ushtarake ruse dhe më pas u koordinuan me njësitë tokësore për të kryer një seri sulmesh, duke shkatërruar dy tanke dhe dy transportues të blinduar të personelit.

Ndryshe, Rusia ka vazhduar edhe sot me sulme ndaj fabrikës së çelikut Azosvtal në Mariupol, pavarësisht se kishte premtuar korridore humanitare për evakuimin e sigurt të civilëve.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago