Categories: Viral

Vdes politikani nacionalist rus: Me kapelë të çetnikëve serbë protestonte kundër bombardimeve të NATO’s

Ka vdekur politikani nacionalist rus, Vadimir Zhirinovsky, lideri i Partisë Liberal Demokratike të Rusisë, i cili njihet si kundërshtar i pavarësisë së Kosovë.
Siç shkruajnë mediat në Serbi, ai ka ndërruar jetë në moshën 75 vjeçare.

Zhirinovsky kishte kundërshtuar bombardimet e NATO-s e madje edhe kishte protestuar para ambasadës së ë SHBA-së në Moskë në vitin 1999.

Në një protestë më 25 mars 1999, një ditë pas fillimit të bombardimeve, Zhirinovsky valëviti flamurin e partisë së tij përpara Ambasadës së SHBA në Moskë, derisa në kokë kishte kapelë me simbole të çetnikëve.

Ai kërkonte që t’i jepet fund bombardimeve të NATO-s në Jugosllavi, ndërkohë që protestuesit kishin hedhur gurë dhe shishe në ndërtesën e ambasadës.

Ai madje i bënte thirrje Rusisë që të dërgojë vullnetarë në Jugosllavi për të Iuftuar kundër forcave të NATO-s.

“Ne ftuam vullnetarë. Njësitë po formohen në çdo rajon të Rusisë. Ata gradualisht po arrijnë në Moskë dhe posa të kemi transport do t’i dërgojmë në Jugosllavi”, thoshte ai në atë kohë.

Ai tha se mijëra evropianë do të vdisnin në Iuftë dhe se Amerika do të fundosej në “një Vietnam tjetër”.

Në protestën e vitit 1999, Zhirinovski paralajmëronte Iuftë të gjatë në Kosovë, duke potencuar se mijëra evropianë do të vdesin për shkak të përfshirjes së tyre.

“Cili vend do të pranonte të dorëzohej pa Iuftë. Nuk do të ketë dorëzim as për shkak të Iuftës. Do të jetë një Iuftë e gjatë dhe e tmerrshme. Mijëra evropianë do të vdesin dhe amerikanët do ta kuptojnë gabimin e tyre siç e kuptuan dikur në Vietnam”, thoshte ai.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago