Viral

VIDEO/Çfarë përmban paketa më e fundit e armëve amerikane për Ukrainën?

Armatimi amerikan me vlerë 800 milionë dollarë, të cilin ua kishte premtuar ukrainasve presidenti Joe Biden, përfshin artileri dhe sisteme radari që mund të kërkojnë “stërvitje shtesë” për trupat ukrainase.

“Sistemet që ndoshta do të kërkojnë një trajnim shtesë për forcat ukrainase janë obusët (dhe) … radari kundër artilerisë”, tha para gazetarëve zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby.

Sistemi i radarit, tha ai, “nuk është një sistem shumë i vështirë për t’u operuar, por nuk është ai që ata kanë në inventarin e tyre”.

Howitzerët janë një lloj topi me tytë relativisht të shkurtër, i përdorur për të hedhur predha në linjat e armikut.

Sipas Departamentit Amerikan të Mbrojtjes, dërgesa do të përfshijë 18 Howitzer së bashku me 40 mijë fishekë artilerie.

Ai do të përfshijë gjithashtu qindra raketa dhe dronë Switchblade – të njohur gjithashtu si drone kamikaze për shkak të mënyrës se si ato mund të fluturojnë në objektivin e tyre.

SHBA po dërgon gjithashtu 11 helikopterë, qindra automjete të blinduara, mina kundër personelit, parzmore dhe pajisje mbrojtëse kimike, biologjike, radiologjike dhe bërthamore.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago