Viral

VIDEO| “Hajde zemër, për këta nga 20 Euro”, shefi i doganës Elham Shkreta kërkon kafe!

Gjatë fundjavës u zhvillua një aksion i SPAK, e për pasojë ranë në pranga 32 policë në doganën e Morinës, që lejonin kalimin e qytetarëve dhe mallrave kontrabandë në kufi.

Një biznesmen, që merret me transport udhëtarësh denoncoi në “Stop” presionin që i bëhet duke i kërkuar ryshfet për një shërbim që duhet të ishte falas dhe që i takon në kufi. Ai tha se presioni u bëhet nga doganierët në Maqedoninë e Veriut, por jo vetëm.

“Jam një biznesmen shqiptar që jam me transportin e makinave dhe njerëzve brenda dhe jashtë shtetit. Na grinë policia e Maqedonisë, të doganës. Jo ryshfet, por u japim rroga çdo ditë, nga 500 Euro, 700 euro të gjithë makinat. Te dogana i kërkojnë në atë formë, që këtu është ligj që çdo pasagjer i Shqipërisë që të futet këtu, të paguajë lek. Ka qenë 50 Euro, por tani ka rënë 20 Euro. Ryshfet. Për çdo person. Unë çoj 20-30 pasagjerë. Për çdo pasagjer duhet me u dhënë nga 20 Euro. Ku futemi atje thonë se shefi do me u taku. Për çfarë arsye? Janë shqiptarë të Maqedonisë. Po nuk u fut 1 mijë Euro apo 7 mijë Euro në xhep është e pamundur. Në dalje paguajmë nga 10 Euro. Me vajt sepse me u kthy ka ligj tjetër. Na thonë na fut ndonjë kafe. Edhe detyrohesh me ia fut një kafe. Varet, edhe kalo thotë. Shqiptarë të Maqedonisë. Bëhet fjalë në doganën e Maqedonisë që lidhet me Hanin e Elezit. Edhe ata të Kumanovës marrin”, tha denoncuesi.

“Stop” solli regjistrimin me kamera të fshehtë në doganën e Morinës dhe Doganën e Hanit të Elezit të kufirit Kosovë-Maqedoni.

Në fakt, i infiltruari i “Stop” ishte nisur për në doganën e Hanit të Elezit për të zbuluar korrupsionin atje, por në mënyrë të turpshme dhe të pakuptueshme një polic kufitar i Morinës i kërkon 10 Euro “kafe” ryshfet.

Polici në Morinë: Ku po shkoni?–Qytetari: Në Maqedoni…janë të këqij këta, janë të poshtër.–Polici në Morinë: Kafe keni pi…?–Qytetari: Ëëë?

Polici në Morinë: Ndonjë kafe, a ke pi?

Qytetari: Vallaj, kafe kena pi.–Polici në Morinë: A ke ndonjë send me na thanë?–Qytetari: E do një..?–Polici në Morinë: Po!–Qytetari: Hajde po ta jap një kafe te vogël. (nuk kuptohet)-Polici në Morinë: Hajde kalo…!–Qytetari: Shumë faleminderit!

Edhe në doganën maqedonase në Hanin e Elezit, punonjësit e kufirit kërkonin para pa asnjë vështirësi.

Polici, Hani i Elezit: Fute tek krahu tjetër edhe hajde…!–Qytetari: Po, bre. Si ia kaluat? A jeni mirë?

Shefi, Hani i Elezit: Po po, ec…!–Qytetari: Pasaportat i ka ai shefi andej…–Shefi, Hani i Elezit: Cili shef? S’është shef ai, është polic. Një shef ka këtu dhe unë jam këtu.

Qytetari: Tani siç na e ka lënë ai…,na e ul pak çmimin?—Shefi, Hani i Elezit: Ku? Tek ai i gjati jeni? Sa veta jeni?

Qytetari: Vallaj, me të tregu të vërtetën, 6 jemi. Kam edhe këtë shoferin e ri.–Shefi, Hani i Elezit: Mçele derën! Hyr brënda…!

Qytetari: Po vetëm është problemi këtu, se një ditë njëri prej jush na ka thënë, që kemi marrë nga 30 Euro. Unë i thashë, se besoj, se unë me 20 Euro jam marrë vesh me të…!

Shefi, Hani i Elezit: Ti nuk je sefte këtu. Gjithmonë, që vjen…, ne për arsye, që ti do makinë dhe shkon dhe ti për një kafshatë goje, gjithmonë ne kena pas tolerancë. Ti e din, ka Zot. Ne të kena respektu gjithmonë…

Qytetari: Më keni toleru, por prapë unë ju kam dhënë ryshfet…

Shefi, Hani i Elezit: Tani po të flas për vetveten, se unë e di, se çfarë polici kam dhe prej vetvetes, ne shumë herë të kemi toleruar. D.m.th fjala e këtij është e para dhe e fundit. Siç thotë ky, ashtu do bëhet! Ti më ke kallzu për këta dhe ashtu do bëhet…! Ti më ke kallzu, që ke besim dhe nuk ka problem. Siç thotë ky e rregullon më shpejt dhe ec vëlla, mos na vono…!

Qytetari: Po ma rregullo për gjithmonë me 20 euro, jo 30 euro…?-Polici, Hani i Elezit: Nga 20 euro këtij…?-Shefi, Hani i Elezit: Sa veta janë?-Polici, Hani i Elezit: 8 janë, 2 janë shofera, 6 veta janë të këtij…

Shefi, Hani i Elezit: Edhe si do ta rregullosh..?-Qytetari: A i bin shkurt, në total…, në total sa? 120 euro, po a je duke na falur një…?

Shefi, Hani i Elezit: Jo, jo, nuk është tu të fal një a dy ai, se unë nuk t’i kisha bë kurrë me 20 Euro, po hajde, meqë e ka shkrujt ky…

Polici, Hani i Elezit: Nga 20 Euro i kemi bërë standarde…

Shefi, Hani i Elezit: Hajde sos muhabet ta ka bërë minimalisht, hajde zemër…për këta d.m.th, sa herë, që të vijnë nga 20 euro! Ok! U kry…!/tvklan.al

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago