Viral

VIDEO/ Ushtria ruse bombardon fabrikën në Mariupol ku ndodhen qindra civilë të strehuar

Separatistët e Donetsk kanë publikuar një video që tregon sulmet në fabrikën e çelikut Azovstal.
Videoja e realizuar nga ajri, tregon suImet në fabrikën e hekurit dhe çelikut në të cilën janë të strehuar qindra civilë ukrainas dhe ushtarë të plagosur.

Videoja pa datë, është publikuar më 4 maj nga separatistët e Donetsk dhe tregon sulme masive tokësore dhe ajrore.

Në një moment në video, një ose më shumë municione hidhen nëpër shtresa të shumta të një ndërtese dhe shihet tym i madh që del nga zona.

Agjencia ukrainase e lajmeve Pravda raportoi se forcat ruse dhe ato nga Donetsku kishin sulmuar fabrikën më 4 maj dhe se ka humbur kontakti me Iuftëtarët ukrainas që ndodheshin brenda.

Sipas forcave ukrainase dhe ruse, luftimet rreth Azovstal rifilluan më 3 maj.

Kapiteni Sviatoslav Palamar, zëvendës komandant i Batalionit Azov, tha në një video më 3 maj se sulmi kishte rifilluar dhe përfshinte një numër të madh këmbësorie, automjete të blinduara dhe artileri. Palamar tha se “dy gra ishin vr*arë nga bombardimet një natë më parë dhe u lut që civilët dhe ushtarët e plagosur të evakuoheshin urgjentisht,” ky ishte apeli i fundit nga komandantët ukrainas brenda fabrikës.

Sipas zyrtarëve ukrainas, më shumë se 200 civilë, përfshirë fëmijë, kanë mbetur të bllokuar brenda Azovstal, së bashku me 500 ushtarakë të plagosur.

Njëqind civilë që u evakuuan nga bunkerët nëntokësorë të fabrikës gjatë fundjavës mbërritën në Zaporizhzhia më 3 maj.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago