Viral

Vjen Lajmi BOMBE!! “Albin Kurti Është Negociatori Më I Mirë Deri Tani Që Kishte Kosova Përballë Serbisë Dhe BE-së”-

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një paraqitje në Forumin Ekonomik të Delfit, ka thënë se vet ai ka qenë kritik ndaj Bashkimit Evropian, duke shtuar se kritikën e ka mësuar nga Evropa.

“Unë kam qenë kritik ndaj BE-së, por asnjëherë cinik, kritikën që e kam zhvilluar e kam mësuar mu nga Evropa, pra intelektualisht, jo vetëm politikisht”, ka thënë Kurti.Kryeministri për të ardhmen e Ballkanit Perëndimor në BE ka thënë se njerëzit mund të jenë të frustruar po që nuk shohin alternativë tjetër.

“Ne jemi fëmijë të Evropës, ndërsa Bashkimi Evropian është projekti më i rëndësishëm i paqes dhe prosperitetit, jo vetëm në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Njerëzit mund të jenë të frustruar, por njëkohësisht nuk ka dhe nuk shohim alternativë tjetër. Nuk nervozohemi dhe të themi shkojmë me një superfuqi tjetër. NATO dhe BE, nuk ka alternativë. Evropa është kontinenti ynë, BE-ja është fati ynë”, ka deklaruar Kurti.Kurti gjithashtu shtoi se përafrimi i Ballkanit Perëndimor brenda BE-së është shumë i mundshëm dhe se do të kontribuonte në të dyja anët.

“Besoj që përafrimi i Ballkanit Perëndimor brenda BE-së është shumë i mundshëm dhe do të kontribuonte në të dyja anët, në fakt, BE-ja që bëhet Evropë e plotë, ndërsa Ballkani Perëndimor që është në Evropë bëhet BE”, tha Kurti.Për bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, kryeministri Kurti ka thënë se nuk janë të lehta por që duhet të vazhdojnë.

Ai gjithashtu ka folur edhe për rrezikun nga ndonjë jostabilitet i mundshëm pas luftës në Ukrainë.Për këtë çështje, Kurti tha se Kosova nuk është e frikësuar, por vigjilente.“Ajo që shohim sot në Ukrainë, është tronditëse por jo befasuese. S’duhet të frikësohemi, sepse popujt tanë janë paqedashës, por duhet të jemi vigjilentë, sepse ka pasur një zhvillim të aleancave ushtarake dhe varësisë energjetike nga Kremlini përgjatë këtyre 10 vjetëve”, ka thënë ai.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago