Categories: Viral

Vritet gjenerali i nëntë rus në Ukrainë

Një tjetër general i lartë i ushtrisë ruse ka humbur jetën në luftën në Ukrainë. Andrei Simonov është komandanti më i fundit që humbi jetën në betejë dhe i nënti në radhë që nga nisja e Iuftës, sipas mediave të huaja.

Simonov, thuhet se u vra pranë qytetit të Izyum në rajonin verilindor të Kharkiv. Pamjet e shpërndara në mediat sociale duket se tregojnë goditjen nga një raketë. SuImi thuhet gjithashtu se shkatërroi mbi 30 automjete të bIinduara ruse, duke përfshirë tanke.

Këshilltari presidencial Oleksiy Arestovych tha gjatë një interviste se rreth 100 rusë u vranë në sulm, duke përfshirë Simonov. Lajmin e bëri të ditur edhe këshilltari i qeverisë Anton Gerashchenko në llogarinë e tij në Telegram.

Numri i komandantëve të Putinit që humbën jetën në Ukrainë vazhdon të rritet, si një goditje dërrmuese për liderin rus.

Gjithsej nëntë gjeneralë rusë janë vrarë tani në Iuftën e Putinit së bashku me 36 kolonelë dhe 300 oficerë. /abcnews.al

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago