Categories: Viral

Vuçiq jep një lajm të mrekullueshem për Kosovën, të cilin duhet ta dëgjonim nga Albin Kurti ose Vjosa Osmani

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka thënë se Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës nesër, duke paralajmëruar se ndaj këtij veprimi Serbia do të reagojë politikisht.
Gjatë një adresimi para mediave pas darkës joformale në Bruksel, ku morën pjesë liderët e Ballkanit Perëndimor, ai ka thënë se ministrja e jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla ka konfirmuar se Prishtina do ta aplikojë për anëtarësim nesër, shkruajnë mediat serbe.

Me shqetësim, Vuçiq ka thënë se situata për Serbinë është komplekse dhe se kjo gjë është shkelje e të gjitha normave ndërkmbëtare. Ai është ankuar se nuk janë zhvilluar bisedimet për Asociacionin e Komunave Serbe në Kosovë për më shumë se 3,310 ditë.

“Një periudhë shumë e vështirë dhe një stuhi është para nesh. Prishtina po do ta përdorë situatën në Ukrainë, duke thënë se Serbia është një zgjatim i Rusisë, duke e prezantuar veten si një luftëtare të madhe të influencës ruse”, ka thënë Vuçiq.

Ai ka paralajmëruar se një mbledhje e Këshillit Kombëtar të Sigurisë së Serbisë do të mbahet brenda 36 orëve.

“Do të nisim reagimet politike. Nëse dikush mendon se mund të na shantazhojë dhe ta thyej Serbinë me presion, nuk do të jetë aq lehtë siç mund të imagjinohet”, ka deklaruar presidenti serb.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago