Categories: Viral

Vuçiq: Nëse Kosova shkel Marrëveshjen e Uashingtonit, ne do t’i tregojmë dhëmbët

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se nëse Prishtina e shkel marrëveshjen e Uashingtonit, përgjigja e Beogradit do të jetë e fortë.
Sipas tij, Kosova do ta shkel këtë marrëveshje, përmes aplikimit në Këshillin e Evropës, që planifikohet së shpejti.

“Është detyrë e jona që ta mbrojmë shtetin tonë dhe Kushtetutën. Përgjigja jonë do të jetë më e fortë se që ata mendojnë. S’ka të bëj me armë, por për një ofensivë diplomatike dhe politike, asgjë më shumë, por ne do të tregojmë dhëmbët”, ka thënë Vuçiq në një adresim para qytetarëve serbë, transmeton Gazeta Express.

Vuçiq, po ashtu, ka folur edhe për incidentet e shpeshtuara në Kosovë, por nuk ka përmendur sulmet mbi policinë e Kosovës që vinin nga territori serb.

Sipas tij, që nga ardhja e kryeministrit Albin Kurti në qeveri, sulmet ndaj serbëve të Kosovës janë rritur për 50%.

Vuçiq ka akuzuar Prishtinën gjithashtu se nuk do dialog me Beogradin. Sipas tij, ajo që ndodhi në Berlin ishte vetëm një tentim për rikthim në dialog.

Ai, duke aluduar në Kurtin, ka thënë se po luan rolin e presidentit ukrainas Volodomyr Zelensky, “pa i bërë askush asgjë”. /GazetaExpress/

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago