Categories: Viral

Vuçiq: Për shkak të krahasimeve që bëri Putini, Perëndimi do t’na bëjë presion ta njohim Kosovën

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka thënë se Serbia do të gjendet nën presion të madh pas deklaratave të presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, i cili tërhoqi paralele mes rasteve të Kosovës dhe Donietskut e Luhanskut në Ukrainë.
Ai ka thënë se presioni tani do të jetë më i madh që Serbia ta njoh pavarësinë e Kosovës, në mënyrë që Moska të mos mundet ta përdorë më si argument për veprimet e saj në Ukrainë.

“Ne do të përballemi me presionin më të fuqishëm për ta dëshmuar që Kosovës nuk ka të bëj fare me atë që po ndodh në Ukrainë”, ka thënë Vuçiq, duke shtuar se Serbisë do t’i kërkohet ta njoh pavarësinë e Kosovës.

“Për këtë arsye Kosovë do të jetë tema më dominante në periudhat e ardhshme. Dhe, më lejoni t’ju them që tani – të gjithë liderët evropianë më kanë thënë se Putin ka insistuar në rastin e Kosovës gjatë bisedave të përbashkëta”, ka deklaruar presidenti serb.

Vuçiq ka thënë se Serbia nuk pret një njohje të Kosovës nga Rusia, por ka frikë nga një presion i madh që Serbia ta bëjë këtë gjë.

“I gjithë Perëndimi, në mënyrë që t’ia mohojë argumentin Putinit, do të kërkojë nga Serbia që të lëvizë shpejt drejt njohjes së Kosovës, për t’i thënë Putinit që ky nuk është rast i njëjtë”, ka deklaruar Vuçiq.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago