Categories: Viral

Zhivkoviqit i pengoi që Thaçi e themeloi PDK’në, dha urdhër që partia e tij të hiqet nga LIBSEEN

Zoran Zhivkoviqit, themeluesit të partisë serbe “Nova Stranka”, i ka penguar shumë fakti që Partia Demokratike e Kosovës, e themeluar nga ish-presidenti Hashim Thaçi, u anëtarësua në Organizatën e Partive Liberale të Europës Juglindore (LIBSEEN), raporton Gazeta Express.

Partia e Zhivkoviqit lëshoi një deklaratë me anë të së cilës njoftuan se do të largohen nga kjo organizatë, pasi e konsideruan PDK-në si “organizatë të themeluar nga kriminelët e luftës”.

“Ne nuk ndajmë të njëjtat vlera civilizuese që janë në thelb të ideologjisë liberale. Ne besojmë se anëtarja më e re e LIBSEEN nuk ka përjetuar një katarsis të plotë dhe distancim nga themeluesit e tij, të cilët akuzohen për krime të rënda lufte dhe krime kundër njerëzimit. Ndër aktet për të cilat akuzohen hemeluesit janë burgimi i paligjshëm, trajtimi mizor, tortura dhe vrasja, si dhe kapja, zhdukja me forcë dhe persekutimi i njerëzve”, thuhet deklaratën e partisë serbe, shkruan Nova,rs.

Zhivkoviq ishte kryeministër i Serbisë në vitet 2003 dhe 2004. Ai mori pjeë në negociatat e para mes Kosovës dhe Serbisë në tetor të vitit 2003, kur udhëheqës i delegacionit shqiptar ishte presidenti historik, Ibrahim Rugova.

Ish-kryeministri serb e ka akuzuar disa herë ish-presidentin Hashim Thaçi për krime, sidomos gjatë viteve të para të pasluftës.

Ai ishte një piun i vyer i presidentit aktual të Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe një bashkëpunëtor i kahmotshëm i ish-kryeparlamentarit serb, Ivica Daçiq.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago