Categories: Viral

Zhvillimet e fundit/ Forcat ruse tërhiqen nga Çernobili dhe ja drejt kujt janë nisur

Forcat ruse që kishin pushtuar centralin bërthamor të Çernobilit, janë larguar nga objekti dhe janë nisur drejt kufirit me Bjellorusinë, raporton pperatori shtetëror bërthamor i Ukrainës.

Në një deklaratë zyrtare, Energoatom njoftoi se ‘okupatorët, të cilët pushtuan termocentralin bërthamor të Çernobilit dhe objektet e tjera në zonën e përjashtuar, janë nisur në dy kolona drejt kufirit ukrainas.

Gjithashtu njoftohej se ‘forcat ruse ishin tërhequr gjithashtu nga qyteti i afërt i Slavutych, ku jetojnë shumë nga punëtorët që i shërbejnë objektit të Çernobilit’.

Ende nuk dihet se çfarë qëllimi kanë rusët me këto lëvizje të fundit, pasi deri tani është aluduar se forcat ushtarake po ndryshojnë strategji dhe po rigrupohen për një tjetër ofensivë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago