Viral

Zmbrapset rusët, ushtria e Ukrainës çliron edhe një zonë tjetër

“Ushtarët tanë kryen një kundërsulm të suksesshëm në Lugansk dhe forcat armike u zmbrapsën disa kilometra. Fshati Gremiaç në provincën e Çernigovit u çlirua nga pushtuesit rusë”, deklaroi Ministria përmes një deklarate të shkruar.

Deklarata gjithashtu raportoi se forcat speciale ukrainase kapën disa sisteme të mbrojtjes ajrore në gjendje funksionale nga forcat ruse.

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Iryna Vereshchuk, informoi se 4.676 civilë u evakuuan të enjten në zona të sigurta përmes korridoreve të ndihmës humanitare.

Pasi vuri në pah se 3.256 civilë nga Mariupoli dhe Berdiansku, provinca ukrainase nën bllokadën e forcave ruse, kaluan në Zaporizhie me autobusë dhe makina private, Iryna Vereshchuk tha edhe se 1.420 njerëz nga qytete të ndryshme të provincës së Luhanskut mbërritën në zonat e sigurta.

Ndërkaq, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njoftoi se numri i sulmeve ndaj qendrave shëndetësore në Ukrainë, ku vazhdojnë sulmet e Rusisë vazhdojnë që prej 24 shkurtit (2022), ka shkuar në mbi 100.

OBSH-ja raportoi përmes një komunikate me shkrim se qendrat shëndetësore kanë qenë në shënjestër të 103 sulmeve ruse që nga fillimi i Iuftës, 89 prej të cilave kanë prekur objektet shëndetësore dhe 13 autoambulancat ose mjetet e transportit mjekësor.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago