Categories: Viral

Zyrtari evropian: Një e katërta e forcave ruse është jofunksionale, ukrainasit i shkatërruan

Rreth një e katërta e forcave ruse të përdorura në pushtimin e Ukrainës janë “në mënyrë efektive të pafunksionueshme”, sipas një zyrtari evropian, pas humbjeve të rënda, logjistikës së dobët dhe mbështetjes.
Sipas CNN, Rusia kishte grumbulluar rreth 120 grupe taktike të batalioneve (BTG), rreth Ukrainës përpara pushtimit. Gjashtë javë pas luftës, afërsisht 29 prej tyre tani janë jashtë funksionit, tha zyrtari.

Forcat ruse janë përpjekur të kombinojnë disa nga pjesët e mbetura të BTG-ve në njësi luftarake koherente, duke përdorur mbetjet e dy ose tre BTG-ve për të bërë një, shtoi zyrtari.

Komentet vijnë një ditë pasi zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov pranoi shkurtimisht të enjten se Rusia kishte pësuar humbje të konsiderueshme të trupave të saj në Ukrainë, duke e quajtur atë “një tragjedi të madhe” për vendin.

I pyetur nëse tërheqja e trupave ruse nga Kievi dhe rajoni i tij mund të shihet si “poshtërim” për Kremlinin, Peskov tha se përdorimi i këtyre fjalëve do të ishte “një kuptim i gabuar i situatës”.

“Ne kemi humbje të konsiderueshme trupash dhe kjo është një tragjedi e madhe për ne,” pranoi Peskov, përpara se të pretendonte se arsyeja e tërheqjes së Rusisë nga rajonet e Kievit dhe Chernihiv ishte një akt i vullnetit të mirë gjatë negociatave midis delegacioneve ukrainase dhe ruse.

Zyrtarët e SHBA-së dhe NATO-s vlerësuan muajin e kaluar se VlKTlMAT ruse variojnë nga 3,000 deri në 10,000. Zyrtarët ukrainas kanë pohuar se numri është edhe më i lartë.

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

11 months ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

11 months ago

After being adopted, blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

11 months ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

11 months ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

11 months ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

11 months ago