Viral

Zyrtari i PDK-së i përgjigjet Abazit: Kur flitet për histori do ta gjeni Thaçin aty, jo ty e Albin Kurtin

Zyrtari i Partisë Demokratike të Kosovës, Betim Gjoshi, ka reaguar ndaj deputetit të VV-së, Haki Abazi, pasi ky i fundit deklaroi se kryeministri Kurti mund të flasë më shumë për shqiptarët sesa Thaçi.

Gjoshi u përgjigj duke thënë se Abazi dhe shefi i tij politik, Albin Kurti, duan ta fshijnë pjesën e ndritur të kombit, luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, Gjoshi ka shtuar se kur flitet për historinë e shqiptarëve, askund nuk gjendet Abazi e as Albin Kurti, por vetëm Hashim Thaçi me shokë.

“Edhe Haki Abazit, por edhe shefit të tij, Albin Kurtit, iu dhemb fakti se kurdo që të flisni për shqiptarët dhe historinë e tyre, aty do ta gjeni edhe Hashim Thaçin me shokë në shërbim të kombit. E di se keni dëshirë të zjarrtë ta fshini pjesën e ndritur të kombit, Luftën e UÇK-së, por nuk do t’ia arrini. E kur do të flitet për historinë e shqiptarëve, askund nuk do t’i gjeni Haki Abazin e Albin Kurtin me shokë si ta”, ka thënë ai.

Postimi i plotë:

admin

Recent Posts

A very rare black leopard was spotted in an Indian wildlife park… Scroll down for the video of this unusual beauty…

In India’s Tadoba National Park, a highly secretive black leopard was recently spotted. The beautiful…

1 year ago

People who say they hate pets but later regret it… See their adorable photos below…

Bringing a new pet into your home isn’t always an easy decision, especially if someone…

1 year ago

After being adopted, a blind abandoned kitten can’t stop hugging her new father… See appreciating photos of kitten below…

A kitten, later named June, was spotted by a good citizen in Cape Town, South Africa,…

1 year ago

The saddest cat in the world is now unrecognizable… Read on here to know who is responsible for the change…

Meet BenBen, the Internet’s saddest cat. The kitten was spending his days in an animal…

1 year ago

Cats who nail it when it comes to the reality of our professional lives… Watch the most hilarious photos here…

These kitties have a complete understanding of how we feel about our jobs. Oh my,…

1 year ago

A lonely truck driver takes in an abandoned stray cat…

Meet Paul Robertson and his cat Percy, who are the sweetest couple you’ll ever meet.…

1 year ago